יום רביעי, 23 בנובמבר 2011

אירוע באופק? תקראי את זה קודם


סוגיית בגדי הערב בארץ היא סוגיה בעייתית מאוד כיוון שהיא למעשה פשוט החמרה של השלוכיות הישראלית המצויה. אין מה לעשות, יש לנו בעיית דרס קוד קשה בארץ. אנשים לא רק לא מבינים מה אפשר ורצוי ללבוש למקומות מסויימים, חלק גדול מהאנשים פה פשוט לא טורחים להתלבש בבוקר (טייץ, טרנינג, קפוצ'ון - הם בגדי בית ושינה) והבעיה הזאת מחמירה בלבוש ערב כי לאנשים פשוט אין מושג מה ללבוש. התחלתי להבין את גודל הבעיה בעיקר כשהתארסתי.כבת להורים ששניהם ממוצא מזרחי "זכיתי" להיות בעשרות, אם לא מאות אירועים בחיי. ככה זה כשזה המוצא שלך - כלומר - יש לך 8 דודים ודודות בכל צד... ואת בת הזקונים, משמע - האקססורי הלוהט ביותר שיש בהישג ידם של הוריך... כשהייתי צעירה יותר נחרדתי בעיקר מהלבוש הפרחי, בחשוף וסופר זול. כיום אני נחרדת גם מהנעליים, השיער, הצבעים, הבדים, האיכות והמחירים שנשים מוכנות לשלם בשביל הזבלה הזה. (מישהו אמר "כלבה בררנית"?)
כשהתארסתי החלטתי שכיאה לי - סטייליסטית, אדם עם חוש אסטתי מפותח והיסטוריונית של אומנות שמתמחה באופנה - יש לי דרישות לבוש מהאורחים שלי (אלכס אגב מסכים איתי לגמרי, הוא פשוט הרבה פחות פסיכופט ממני). בחו"ל dress code זה דבל מקובל מאוד שמצויין על ההזמנה לאירוע וכולם יודעים מה המשמעות של "קוקטייל" / "ערב" אבל בארץ זה סינית, לכן החלטתי שננסח משהו רציני אבל נחמד על ההזמנה וגם נודיע לכולם מראש, ממש ממש מראש, כדי שיתרגלו לרעיון וננקוט בשיטת ההפחדה הידועה "כולם יעשו את זה, אם את לא - תהיי יצורה". לא חשבתי שהדרישות שלי מגוחכות, טרחניות ובטח שלא חשבתי שזה הופך אותי לבריידזילה עד ששמעתי את התגובות.

אחרי ההקדמה, מה הדרישות? אנחנו מבקשים מהאורחים שלנו להגיע בלבוש אלגנטי והולם - משמע חולצות אלגנטיות ומכנסי סיגר - החתונה באוגוסט, חליפות זה לא אנושי. אשמח אם יהיו מהדרים אבל ממש לא חובה. ולנשים שמלות(ערב או קוקטייל לבחירתן) ובעיקר - אנחנו מבקשים לא ללבוש שחור. כשהפנייה הזאת נוגעת בעיקר לנשים, כי רוב הגברים לא לובשים חולצות שחורות עם מכנסיים אלגנטיים/חליפה. כמובן שלא אזרוק מהאולם נשים לובשות שחורים ומכנסיים (גברים בג'ינס אני בהחלט עלולה לזרוק החוצה, כלומר אחת השושבניות שלי תזרוק אותם החוצה) אבל העדפתי לבקש כדי למזער את הנזק עד כמה שאפשר.
אם תהיתן - לבנות המשפחה הקרובה(אמא,אחות,גיסות,אחייניות) ולבנים - אני פשוט הצבתי אולטימטום גם של צבעים מדוייקים, כי בקטע הזה ברור לי שכולם קונים בגדים במיוחד - אז שיקנו כבר בדיוק מה שאני רוצה. (מי שסתם רוצה להתאים את עצמה לצבעוניות - פלטת הצבעים של החתונה היא ורודים בהירים ועתיקים, אפרסקיים-כתומים בהירים, ניודים, זהוב ואם מדובר בילדות מתחת לגיל 16 - כולן מוזמנות ללבוש לבן/קרם.)
התגובות נעו בין הלם מוחלט לתשובות ציניות ומתחמקות, בעיקר לגבי עניין השחור ולכן החלטתי לכתוב את הפוסט הזה. קודם כל כדי להבהיר איך אני חושבת שצריך להתלבש לאירועים ולשטוח בפניכן/ם את המניעים לבקשה הזו ושנית על מנת להציע אלטרנטיבות שימושיות, זולות ויפות ובמקרה הצורך לבעוט את מי שצריך ללינק הזה שיקרא ויפנים.

אז מה הבעיות שלי עם מה שלובשים לאירועים בישראל? בואו נכנס לעובי הקורה:

1.גברים יקרים, ג'ינסים זה פשוט לא לחתונות! בריתות ובר מצוות עוד ניחא, אבל לא לחתונות. וגם אז הג'ינס חייב להיות כהה ונטול שפשופים לחלוטין. סנדלים, חולצות טי - זה מהדברים שיגרמו לתחת שלכם לפגוש את העקבים שלי, ברצינות תהומית. אגב חתנים שמחליפים לחולצות טי שירט מטומטמות?!?! כאילו וואט דה פאק?! אם אנחנו יכולות לשרוד ערב שלם עם שמלה+איפור+200 סיכות בשיער+עדשות+ריסים מלאכותיים+תכשיטים, אתם יכולים להתמודד יופי עם חולצה אלגנטית. אפשר לוותר על העניבה ולקפל את השרוולים אבל טי שירט מפגרת זה פשוט לא בא בחשבון.
ואם כבר מדברים על חולצות - חולצה אלגנטית קצרה. למה אתם חושבים שזה בסדר לבוא ככה לחתונה?! חולצות אלגנטיות - רק ארוכות ואם חם מקפלים אותן יפה יפה עד למרפק. חולצות אלגנטיות קצרות יפות קודם כל רק למי שיש לו גוף מספיק יפה ושרירי בייספס יפים והן נועדו ליום יום.
ככה מתלבשים לאירוע (בעלי לעתיד שיחיה,הגאלח בחסות צה"ל, היום השיער נורמלי) בסוף הפוסט תמונות מהאירוע האחרון....
2. נשים שמתלבשות כמו חשפניות בשמלות מיקרו מיני, חזה חשוף, גב חשוף והכל באותה הופעה. למשל, ככה:
3. נשים שלובשות בגדים מבדים זולים שאמורים להראות יוקרתיים או מישהו יכול בבקשה להוציא את הסאטן מחוץ לחוק?! הבד הזה, אם הוא לא איכותי ברמה של 400$ למטר ונלבש עם מחוך אימתני מתחת על בחורה במשקל 50 קילו על 1.85 פשוט נראה רע על כולן. והשילוב של סטאן + פאייטים/נוצצים למיניהם זה בכלל הקלאסה של מעוז הפרחיות עלי אדמות. אלוהים. למשל, ככה:
4. בחירה בגזרות שלא מתאימות למבנה גוף. בגדי ערב בוחרים בדיוק כמו שבוחרים בגדים ליום - בהתאמה לגוף שלכן. אם יש לך חזה גדול הוא לא יעשה לך הפתעה ויעמוד כמו ציצי קטן במיוחד כדי שתלבשי סטרפלס בחתונה שלך... למשל, ככה:
5. שחור. ואני ארחיב: באופן כללי אכן שחור הוא צבע אלגנטי שמתאים להכל אבל מה שקרה בישראל הוא ששחור הפך להיות לברירת מחדל של כולן וכך הוא איבד מהאלגנטיות והייחודיות שלו. תסתכלו סביבכם באירועים ותיווכחו לדעת שיותר מ 70% לובשים שחור. עכשיו, אלגנטיות זה עניין גם של גזרה, בדים ואבזור. המשמעות למשל של "שמלה קטנה שחורה" היא שמלה! קטנה - מעט בד! ושחורה! וכשמדובר באחת אמיתית זה סקסי ומהמם, אבל כשזאת שמלה ארוכה זולה או סתם מכנסיים וחולצה זה פשוט סתמי וכשלכולם לובשים שחור זה נראה כמו לוויה. אני לא רוצה לוויה! אני רוצה חתונה צבעונית, שמחה וכייפית!!! שחור וצבעים כהים הם צבעים ששייכים לחורף ונראים כל כך טוב בחורף אבל בקיץ זה פשוט נראה כבד, חם וזה לא עובד. בעייני זה פשוט הזוי שהחתנים הישראלים לובשים חליפות שחורות ביולי-אוגוסט. זה גם סיוט וגם נראה לא טוב... בחו"ל יש מגוון אלטרנטיביות צבעוניות וייחודיות לחליפות חתן בצבעים בהירים או אחרים. ולא! לבן זה לא אלטרנטיבה. זה ערסי ומכוער.
ובנות יקרות שלי, דיי כבר עם התירוץ המפגר הזה ש"שחור זה מרזה". שחור זה לא מרזה. אם את שמנה את שמנה בשחור, לבן וירוק. הדבר היחידי ששחור עושה לך זה מדכא את הנשמה שלך וכובל אותך. אני שולחת כל אישה שחושת ככה לפורום אופנה מלאה לחפש את האאוטפיטים של "האישה של רנואר". האישה המדהימה הזאת היא שמנה שכמעט ולא לובשת שחור אף פעם ורחמנא ליצלן - היא לובשת בעיקר צבעים עזים ושמלות, והיא פצצה מהלכת ומלאת אופי וחן. צאו ולמדו.
התמונה הזאת היא מחתונה של חברה שלי. הלוואי שהיה אפשר לתרץ את זה בעובדה שהם דתיים אבל אני כבר נתקלתי במיליון ואחת תמונות כאלו מאירועים שהיו רחוקים מלהיות של דתיים. תשימו לב מה לובשות האורחות ברוב חתונות הסלבז או באירועי גאלה והשקות.
אני חושבת שרוב הבעיות האלו נובעות מרכישת בגדים לאירועים שאינם לבישים ביום יום. נשים קונות שמלות מבדים מיוחדים מידי (או שאמורים להיות מיוחדים מידי: תחרות עם נצנצים ופאייטים, סאטן, יותר מידי שיפון) ובגזרות "מיוחדות" מידי במחירים מגוחכים (מי שתקנה לחתונה שלי שמלה שתעלה יותר מהשמלה שלי היא מטומטמת אמיתית).
זה יוצר מצב שכל בגד כזה הוא חד/דו פעמי ואז נתקע בארון. לכן הרוב בוחרות בשחור - קל למחזר שחור בלי שישימו לב. ולכן מתעצבנים כשאני מבקשת לא ללבוש שחור - זה מצריך קנייה של בגד חדש ויקר שיישאר בארון (אז זהו, שלא). הסיבה לזה היא שאנשים לא יודעים איך לשדרג בגדים של יום יום לבגדים לאירוע ולא יודעים איך "להנמיך" בגדים של אירועים כי ביום יום כולם לובשים רק ג'ינסים וחולצות פשוטות.
תגלו שנשים כמוני - שלובשות ביום יום חצאיות ושמלות יכולות בקלות להנמיך ולשדרג "הופעה" בעזרת איבזור, שיער ואיפור. ואני הולכת להדגים לכן את זה.
 נעליים ואקססוריז
האיבזור שלכן פשוט יעשה את רוב ההבדל בין לבוש ערב ליום. אני חושבת שהמינימום שאישה חייבת שיהיה לה בבית בשביל לאבזר לערב זה עקבים שחורים גבוהים, קלאסיים כשהנעל היא עם גימור מבריק וקלאץ' בשחור מבריק/מנצנץ - תיק ערב קטן שמחזיקים ביד או תולים על הכתף עם רצועת מתכת עדינה(אלוהים, לא בהצלב ולא תיק שיכול להכיל יותר מ:פלאפון,כסף,שפתון). למתקדמות: נעלי עקב זהובות/ניוד בגוון חם וקלאץ' תואם. ולמצטיינות: גם באדום.
מבחינת תכשיטים אני ממליצה להחזיק כמה קלאסיים כמו עגילי פנינה או עגילים נתלים עם אבן חן/קריסטלים איכותיים. אני אישה של סטים, אני חושבת ששרשרת + עגילים תואמים זה הכי אלגנטי ביקום. אבל צריך להיזהר - זה עובד רק עם מדובר בסטים עדינים. אם הסט מאסיבי עדיף לבחור תכשיטים רחוקים כמו עגילים + צמיד/טבעת.
אם אתן נשים עם חזה קטן - תחזיקו בבית שרשרת מאסיבית עם נוכחות. ואם אתן לא קטנות,רזות ועדינות מידי - צמיד מאסיבי ומיוחד זה על אותו משקל של שרשרת. לק בגוון הנכון יסגור את ההופעה נכון. אני ממליצה להתאים אותו לאבזור/איפור ולא לשמלה.
הקלאסיות שלי:


למי שלא מזהה: השחורות של לבוטין והזהובות של ג'ימי צ'ו. הלכתי להתאבד.
הקלאץ' השחור שלי (אני אוכלת את הלב עד היום שלא קניתי את הזהוב גם)
וזהוב אידיאלי מהנט:
איפור ושיער
עם איפור באמת שאין סוף אבל חשוב לזכור - איפור ערב תמיד יכיל מרכיב כלשהו כבד מהרגיל ובמקרה של חתונות החוק של "להדגיש או עיניים או שפתיים" הוא נכון ב 99% מהמקרים. שפתון אדום זה מושלם עם איילינר ובכלל איפור פינאפי/הוליווד גלאם זה נהדר לאירועים אם זה מתאים לשמלה וללוק הכללי. מעושנים למיניהם זה כמובן מושלם. מה שחשוב לזכור זה שבאופן כללי איפור לא מתאימים לצבע הבגדים, אלא למבנה הפנים, העיניים ולסגנון של הלוק הכללי. בניגוד לבגדים, באיפור אצל מקצוענית הייתי משקיעה אילו הייתי גרועה בזה. למה? כי איך שהפרצוף והשיער שלך נראים משפיע בצורה הכי משמעותית על המראה הכללי. למשקפופריות בינינו - תשקיעו בעדשות לאירועים, זה משנה מאוד את המראה.

שיער זה עוד אישיו בישראל. בואו נתחיל מזה שפן מקלות זה פשוט לא עובד, לא באופן כללי מעל גיל 18. בטח שלא לאירועים ובטח שלא כשהכל מושקע! אם יש לכן שיער קצר או מתולתל - הרווחתן מראש משהו שונה ונוכח. אם השיער ארוך המינימום זה לעשות פן חיצוני/בייביליס בעדינות(!)/ גלים אבל אם הקרבה היא של בת דודה, חברה קרובה - יש אלפי דרכים לאסוף את השיער(גם מתולתל!!) בצורות מעניינות, אלגנטיות ויפות אבל לא מתאמצות מידי ומוגזמות (באמת שכל התסרוקות המודבקות עם הפן, בייביליס וספריי קיבוע נראות לא טוב). אסוף מרושל, צמות צרפתיות ויש מיליון ואחד מדריכים ביוטיוב לעשות את זה בעצמך. אם יש לך שיער חלק או גלי - יהיה לך קל יותר. עם שיער מתולתל זה קצת יותר מורכב אבל לא בלתי אפשרי(אני הוכחה חיה לעניין)!
גם את השיער חשוב להתאים לשמלה.
אם לשמלה אין מחשוף בכלל שיער אסוף חלקית או לחלוטין יתאים יותר מפזור לחלוטין. אם לשמלה יש נוכחות גבוהה חשוב לבחור בתסרוקת פשוטה שתרגיע אותה (אסוף נמוך למשל).
איפור כמובן עליי...
הוליווד גלאם - הטוטוריאל כאן: חלק 1:  http://www.youtube.com/watch?v=bzY7D8xc8GE
ח
לק 2:  http://www.youtube.com/watch?v=flt1CpoPdzY  כמובן שגם אם תעשו רק את העיניים או רק השפתיים מהלוק הזה - זה יראה נהדר.
מעושן קלאסי - טוטוריאל:  http://www.youtube.com/watch?v=K8b2m9DRyTQ
איילינר חתולי ודומיננטי: פה יש טוטוריאל לאיילינר חתולי, במראה שבתמונה הוספתי גם תיחום פנימי. זה הסרטון השני שלי ביוטיוב אז הוא דיי גרוע, יש הרבה יותר טובים. אני מבטיחה להעלות אחד חדש...
שיער:
נתחיל מקצת עליי ואז על אחרות...
אסוף הדוק - זה מראה מאוד מלכותי ואלגנטי בעייני, זה לא מתאים לכולן וזה נותן מראה קצת קשוח ולרוב גברים לא מתים על זה. (על הדרך - שמנה לב לחצי מעושן וסט שרשרת ועגילים)
אסוף מרושל - זאת היתה סקיצה לשיער לחתונה שלי, החלפתי למשהו אחר... על הדרך: שוב סט, ושמנה לב למראה הטבעי של השיער ולא העשוי למוות.
חצאי אסופים למיניהם:
ועכשיו על סלבס:
טיילור סוויפט אלופה באסוף מרושל
וגם בשיער גלי מדהים

 בגדים
נתחיל מזה שאם מארחי האירוע אינם קרובים אליכם בקרבה ראשונה אין לכם שום סיבה לקנות בגדים במאות ואלפי שקלים. שמלה לאירוע של חברה, בת דודה וכו' - הייתי מתקצבת גג(!) ב 400 ש"ח. וזאת היסחפות. ושמלות כאלו אפשר לרכוש בשקט ברנואר, קסטרו, גולף, מנגו ושאר המותגים או חנויות עודפים של מעצבים ובסוף עונה יש שמלות כאלו ב100-200 ש"ח. תאמינו לי - אם תאבזרו, תתאפרו ותסתרקו כמו שצריך - גם אם אלוהים בכבודה ובעצמה תופיע באירוע באותה שמלה, אתן תראו יותר טוב ממנה. וזה מבחורה שלבשה לתצוגת אופנה של רנואר שמלה של רנואר שלבשו עוד 5 בחורות אחרות שפשוט החווירו על ידי.
כמו שהבהרתי - בעייני חשוב מאוד לקנות בגדים שלא יצברו אבק (ומקום, שזה יותר חשוב...) בארון. חשוב לקנות בגדים שימושיים. שמלת פאייטים תשכב בארון. שמלות אוסקר מדהימות זה נהדר, אבל זה מסוג הבגדים שכל מי שיהיה שם לעולם לא ישכח שלבשתן ואתן לא תרצו ללבוש שוב כדי לא לצאת "חרשניות".
אבל אם כבר אתן קונות שמלות חד פעמיות תרשו לי לתת לכן עצה חמה - איביי, אסוס ואיביי. לא ברור לי ממה מרוויחות כל חנויות הפרחות בדיזינגוף שמוכרות בגדים כעורים עד דמעות באלפי ש"ח או כל סלוני הכלות שמשכירים שמלה לאם הכלה ב 2000 ש"ח כששמלות ערב מדהימות נמכרות באיביי במחירים מגוחכים של 50-200 דולר. יש גם אתר חדש שנתקלתי בו שנקרא miss dressy שיש בו שמלות מדהימות, לא זולות אבל חלקן במחירים סבירים. לא יצא לי להתנסות אז לא יודעת לגבי שירות ואיכות.
ועכשיו להדגמות:
אני בטוחה שכולכן זוכרות את שמלת האיביי דובדנים שלי. אז ככה הייתי לובשת אותה ביום יום. עם סנדלי וודג', עגילי דובדבנים, תיק גדול מעור ואיפור קליל שכולל:סומק, מסקרה ושפתון בטפיחות. השיער יכול להיות אסוף או פזור, זה לא משנה. כדי ממש להנמיך, אפשר גם לוותר על החגורה האדומה.
ולערב - הייתי עושה איפור הוליווד גלאם, עם שפתון או גלוס אדמדמים, הייתי משתמשת בריסים מלאכותיים. עונדת שרשרת פנינים, לא מוותרת על החגורה ומוסיפה נעלי עקב וקלאץ'. הייתי סוגרת את זה עם לק אדום או ירוק. את השיער הייתי מפזרת לגמרי או אוספת חלקית.
גם את זו משהו אומר לי שאתן זוכרות... אז זה ליום כמובן. שיער אסוף, איפור קליל של מסקרה, גלוס וסומק. עגילים נתלים זולים(!). וודג' ותיק מהלוק הקודם כמובן. היה אפשר לעשות את זה גם עם וודג' חומות ותיק חום מעור.
בערב הנעליים והקלאץ' מלמעלה, אבל זה יכול לעבוד כמובן גם עם זהב (אדום וזהב זה ליגה וכן, אלו נעלי החתונה שלי :)). מבחינת תכשיטים: עגילים ושרשרת מזהב צהוב, יהלומים ואבני רובי וצמיד מאסיבי של נטע לבנה. איפור מעושן ירקרק או שחור, השיער אסוף/חצי אסוף/פזור לגמרי. לק זהוב שסוגר את הלוק, אפשר גם טבעי לפחות נועזות.
את מה שעשיתי עם שתי השמלות האלו אני יכולה לעשות עם 90% מהארון שלי. וזה מה שנקרא סטיילינג טוב ובחירת בגדים נכונים - כאלו שיכולים לשמש אותך בכמה שיותר מצבים שונים ובשילובים שונים. זאת לא חוכמה לקנות רק "סטים" של בגדים שהולכים אחד עם השני או "בגדי ערב" ו"בגדי יום" בנפרד. החוכמה היא לדעת לשלב ביניהם.


וזו שמלה שלא הייתי לובשת ביום יום - היא משיפון והסיומת שלה פשוט לא תראה פשוטה לעולם, אבל היא נרכשה ברמי לי ב 250 ש"ח בתחילת עונה שזה מחיר מעולה לשמלת ערב. הנעליים זהובות, עגילים ושרשרת עם קריסטלים זהובים, אותו צמיד מלמעלה. איפור עם איילינר מודגש מאוד, פה הייתי מפזרת את השיער לגמרי בגלל המחשוף העמוק.
אני מקווה שעזרתי לכן להבין אותי ואת הבקשות שלי לחתונה ולהתלבש קצת יותר טוב לאירוע הבא בלי לפשוט את הרגל.
בפוסט הוקדם הבטחתי תמונות איכותיות שלי ושל אלכס מהבריתה וזה גם מתאים בול לפוסט הזה.
הבגדים של אלכס הם מרוברטו - חולצה תכלת ומכנסי סיגר אפורים, גם החגורה משם. לא מצאנו עניבה שישבה בול אז וויתרנו. שימו לב לחולצה הסופר וריסטלית. היא מתאימה לאירוע אבל מספיק פשוטה כדי להשתמש בה גם ביום יום.
אני לובשת את שמלת האיביי האחרונה שלי שעלתה 250 ש"ח בערך. אחרי שאלבש אותה לעוד אירוע אני אוריד לה את הרשת וכך אהפוך אותה ליותר יומיומית. התאפרתי במעושן נחושתי-זהוב, הגרביונים 15 דנייר עם פס מאחור, העקבים של פלייפוט.
ולקינוח : הוא היה כזה חתיך הבוקר שהייתי פשוט חייבת לצלם...
גולף שחור עבה מאוד בן כמה שנים מקסטרו(גברים בגולף זה סקסי!), ז'קט עור מקסטרו מלפני שנה, מכנסי בד אפורים עם משבצות שנוצרות מפסי סיכה בלבן וחום כמו הנעליים, מוקסינים של "רוקפורט" מ"אוריג'ינלס" ומטריה מהעיר.
עד כאן להיום, מקווה שנהנתן! בבקשה בבקשה בבקשה תגיבו!!! כמות התגובות היא פשוט זעומה לעומת כמות המנויות והטראפיק. התגובות שלכן חשובות לי, אני כותבת ומשקיעה המון עבורכן, יקח לכן בדיוק שניה להגיב...
הפוסט הבא שלי יהיה אישי, יש לי הרבה מה להגיד על שבוע האופנה בתל אביב ועל מי שבחרה ללכת לתצוגה של קאוולי....
נשיקות!

תגובה 1: