יום ראשון, 22 בינואר 2012

תלתלים! (בהגייה דורין אטיאסטית)


האמת שלא חשבתי שצריך לכתוב פוסט במיוחד עליהם מעולם כי אני תמיד נותנת טיפים לגביהם אבל אחרי שכמה וכמה קוראות ביקשו החלטתי שאי אפשר להימנע מזה. כל בעלות השיער החלק, קודם כל - תמותו. סתם לא, אל תמותו! אתן יכולות לקרוא בשביל הידע הכללי ואתן יכולות לקרוא ולהגיד "ברוך שלא עשני מתולתלת" ואתן יכולות גם לקרוא למקרה שיום אחד תצא לכן ילדה שהיא כבשה!אז אני לא חושבת שיש פה קוראת שפיספסה את זה שאני כבשה. למרות שזה ממש משעשע שאנשים שרואים אותי רק עם שיער אסוף לא מזהים אותי בכלל כשאני עם שיער פזור. בכל מקרה אני לא רק כבשה, אני כבשה מוצלחת. יש לי שיער טוב ובריא שנראה מעולה כי למדתי איך לעבוד איתו והוא ללא ספק אחד הדברים שאני הכי הכי אוהבת בעצמי. מה שאני אנסה לעשות זה לתת לכן טיפים שיעזרו לכן להתמודד עם השיער.
קודם כל אנקדוטה משעשעת - תלתלים נוצרים בגלל קשרים כימיים בעצם ומה שעושים בהחלקות כימיות זה לשבור את את הקשרים האלו בעזרת חום וחומרים כימיים. אותי למשל זה ממש מרגש לחשוב שהשיער שלי כזה בגלל משהו כימי, ביולוגי וטבעי לחלוטין שהוא פשוט שונה, אחר. אני גם לגמרי מאמינה שתלתלים זה עניין של אופי. השיער שלי הוא ממש רעמה מבחינתי, אני מזל אריה והוא באמת הרעמה שלי! הוא בהחלט חלק מהיופי שלי והביטחון שלי והוא מתאים בול לאופי התוסס שלי. אני לא נולדת מתולתלת, כשהייתי ילדה היה לי שיער חלק לגמרי ובגיל ההתבגרות הוא פשוט השתנה ואני פשוט שנאתי אותו המון שנים. נהגתי להחליק אותו תקופה ארוכה וגם כשהפסקתי להחלייק בצורה קבועה לכל אירוע הייתי עושה פן. הפסקתי בעיקר כי זה הרס לי לגמריי את השיער ולאט לאט למדתי לעבוד עם התלתלים שלי, עם הרבה טעויות בדרך. שנתחיל? נתחיל!
1. שיער מתולתל שונה מבחורה לבחורה. אין אנשים מתולתלים עם אותו שיער בדיוק, לכן ההתעסקות עם השיער היא אינדיווידואלית ואחרת ממתולתלת למתולתלת והדרך היחידה להבין מה עובד עבור השיער זה ניסוי וטעיה... אני ממליצה מניסיוני שלי, זה לאו דווקא יהיה טוב עבורכן.

2. אני מאמינה באמת ובתמים שלפני חומרים וחפיפות וסירוק הכי הכי חשוב זה תספורת נכונה. זה נכון לכולן אבל בתלתלים זה הרבה יותר קריטי. תלתלים למשל לעולם לא יראו טוב אם הם יגזרו בצורה ישרה, לעולם. כיווון שזה שיער שיש לו נפח וזה פשוט יראה מוזר ולא מחמיא. תלתלים צריכים דירוג. קלאסי או משוגע זה כבר עניין של טעם ומבנה פנים אבל צריכים דירוג. לגבי אורך, רוב המתולתלות (יש יוצאות דופן לחוק הזה) נראות נורא ואיום בשיער קצר מאוד (פליסיטי למשל) וגם בשיער ארוך מידי נראות לא טוב כי השיער כבד מידי, מאבד את הנפח ונראה מוזר.
זה אולי נשמע למישהו מבחוץ מובן מאליו אבל לרוב המתולתלות יש טראומה אמיתית מספרים וחלק ניכר מאיתנו פשוט נמנעות לחלוטין מספרים. תמיד אומרים "זה שיער, זה גדל" אבל בתלתלים זה הרבה יותר קריטי. קל לספרים לטעות עם תלתלים וכשהם טועים זאת קטסטרופה אמיתית. אפילו הזווית שבה חותכים את השיער היא שונה בשיער מתולתל. אני לא הסתפרתי 7 שנים עד שהגעתי לחיים הספר (ירושלים, רחוב הלל) בגלל טראומה כזאת וכשהגעתי אליו רעדתי על הכיסא אבל הוא מלך ומאז זאת חתונה קתולית ואני סומכת עליו לחלוטין ואנחנו אפילו מגוונים ומשתגעים עם הדירוג והגוונים. אני יכולה להירדם כשהוא מספר אותי.

3. שיער מתולתל הוא יבש מטבעו ולכן אנחנו צריכים להוסיף לו לחות או לשמר את הלחות בצורה כלשהי אבל בלי להפוך אותו לשמנוני ודוחה ובלי לפגוע בו. הסיבה שהוא יבש יותר היא שהשומן שמופרש מהקרפרפת לא ממש מגיע לשיער עצמו בגלל שהוא מתולתל. אנחנו גם צריכים להימנע מלייבש אותו עוד יותר. צבע מייבש את השיער עוד יותר, בעיקר צבעים בהירים וכל מה שמכיל חמצן, החלקות ופנים מייבשים את השיער ויש שאומרים שגם חפיפות מרובות אבל על זה נדבר.
4. חפיפות - רוב המומחים ממליצים לא לחפוף הרבה כדי לא לייבש את השיער אבל לדעתי שיער מתולתל נראה רע מאוד אחרי שישנים עליו. הוא מקבל "פריז" ונראה ג'יפתי ומעוך ולכן אני מתקלחת בבקרים, כדי שהשיער יראה טוב פזור. אם אני ישנה על שיער מפוזר יבש ולא מתקלחת בבוקר שאחרי אני עושה צמה פרועה כזאת... אני חופפת כל יום ואין בעיה עם זה כל עוד משתמשים במרכך טוב ומניחים ממנו בנדיבות ואפשר להוסיף מסכה פעם בשבוע. מי שהשיער שלה יבש יכולה לחפוף עם שמפו פעם ביומיים. ממליצים לא להניח מסכה או מרכך על שורשי השיער אבל כשהשיער יבש אין בעיה עם זה, אני מניחה על השורשים. אני חושבת שהכי טוב לסדר את השיער אחרי המקלחת כשהוא רטוב או לח כי ככה החומרים שומרים על הלחות בשיער לאורך כל היום.

5. חומרים לשיער:
קרם לחות : באופן כללי אני לא אוהבת קרם לחות ואני לא אוהבת את הגימור שלו. הוא תמיד נותן שמנוניות איומה לשיער שנראית לא טוב. אבל(!) אם השיער ממש ממש יבש פשוט אין מנוס וצריך לשים קרם לחות. צריך לשים ממנו יחסית מעט ולא להתקרב איתו לקרפקפת כדי להימנע ממראה "דבוק" ושמנוני.
גלייז: גלייז זה בעצם ג'ל במרקם נוזלי מאוד, הוא עוזר לעצב את השיער וכשמניחים אותו אחרי חפיפה הוא כולא את הלחות של המים על השיער ושומר על השיער מבריק ויפה.
- מוס: מוס נותן "גימור" לשיער, מחזיק את העיצוב במקומו ומוסיף ברק.
גם גלייז ומוס צריך לשים מעט, לפזר בצורה שווה בכל השיער ולא להניח על הקרקפת. אני משתמשת בשניהם ביחד, קודם גלייז ואח"כ מוס על שיער רטוב. בהתחלה זה מקבלת גימור קריספי, לא דביק ולא קשה, קריספי וזה טוב כי מתולתלות תמיד נוגעות בשיער, אם הגימור לא יהיה כזה החומרים ירוד מהשיער והוא יראה לא טוב. בגלל הגימור הזה השיער מרגיש ככה אבל אחרי שנוגעים בו קצת הקריספיות נעלמת והשיער נהיה רך ונעים. אני ממליצה על גלייז של אפקט ומוס של פול מיטשל (רכשתי אצל חיים) או על גלייז של אינדולה ומוס של ג'ון פרידה (סופרפארם).

6. איך בתכלס מסדרים את השיער? קודם כל צריך להבין שנפח זה חלק בלתי נפרד משיער מתולתל והוא הכי יפה כשהוא נפוח וטבעי! ניסיון להשטיח אותו יגרום בשיער צמוד לקרקפת שנראה דוחה. אני מניחה גלייז על הידיים ומורחת אותו על כל כף יד ופנים האצבעות וקודם כל מניחה חיצונית על החלק הימני של השיער, השמאלי והאחורי ואז מוסיפה ומעבירה את האצבעות בין השערות וחוזרת על זה עם המוס. אח"כ אפשר לכווצ'ץ' את השיער מלמטה לכיוון הקרקפת, לסדר עם האצבעות תלתלים פוחזים ולסיום תכנסו ידיים נקיות לשיער קרוב לקרקפת ותנערו קצת כדי שהשיער ישתחרר ולא ידבק לקרקפת ואפשר לעשות את זה גם עם הראש הפוך. אם יש לי אירוע מיוחד ובא לי שהשיער יהיה מושלם אני מניחה את החומרים באותה צורה ואז עוברת על כולו ומסדרת תלתלים קטנים עם האצבעות. השיער שלי קל לעיצוב ואז נוצרים תלתלים מושלמים שגם קל לעצב אחרת מ"פזור".
7. לגבי גיוון - אין מה לעשות צריך לקבל את העובדה ששיער מתולתל הוא הרבה פחות וריסטלי משיער חלק. אין אפשר לעשות איתו הכל ולא צריך. אפשר לגוון עם תספורות במידה מסויימת ואפשר במקום ללכת על צבע שלם ללכת על גוונים. אני כל הזמן משנה את התספורת ואת הגוונים שלי, אתן לא רואות את זה כי המצלמה שלי גרועה קודם כל אבל גם כי תלתלים מצטלמים גרוע... דיברתי על זה עם חיים הספר בשבוע שעבר, בגלל זה לא תראו לעולם בקטלוגים מתולתלות אמיתיות. זה תמיד נראה פחות טוב בצילומים וקשה מאוד לשים לב לדירוגים. מה שכן, אני חושבת שגוונים נראים הכי טבעי על שיער מתולתל (כל עוד הם כמובן בהירים ב 2 טונים גג מצבע השיער הטבעי).
8. גם מבחינת תסרוקות זה לא תמיד יהיה פשוט. אפשר לעשות עם תלתלים כל מיני Updo - תסרוקות מורמות ולרוב לא מוקפדות עם תלתלים שובבים שבורחים וזה נראה נהדר, גם צמה "מבולגנת" נראית נהדר ואם השיער נוח אחרי המקלחת אפשר לעשות תסרוקת הדוקה או צמה משולבת. אפשר לגוון מידי פעם עם פן אם זה לא דורש להרוס את השיער במשך שעה + במספרה. אצלי השיער כל כך מתולתל שאחרי פן -שלוקח שעה וחצי לעשות - הוא לא חוזר לעצמו במשך שבועיים. זה רע.
9. מוצרי חפיפה והעשרה: לי אין שיער יותר מידי בעייתי ולכן אני משתמשת באיזה שמפו שיש לשיער מתולתל/צבוע/יבש שבתכלס - זה הכל אותו הדבר. מרכך זה עניין אחר לחלוטין - אני נשואה בנישואים קתוליים למרככים של הוואי. לא כל כך משנה לי איזה, אבל העיקר שזה שלהם. המרככים שלהם מדהימים, פותחים קשרים ועושים שיער רך ונעים. אני ממליצה להשתמש במסכה פעם בשבוע בערך ואני מאוד אוהבת את המסכה של בוטאה, עושה לי שיער משי! בעניין המסכות כן מומלץ להחליף סוגים כדי שהשיער לא יתרגל. אני עושה החלפות בין הבוטאה לזו של גליס לשיער יבש. אם השיער שלכן ממש ממש ממש יבש יש לזה תרופת סבא - מסכה של חצי כוס שמן זית + כף דבש + חלבון ביצה ולהשאיר את זה כמה שיותר זמן על הראש. זה ממש ממש עובד!
10. סירוק: תלתלים אי אפשר לסרק כשהם יבשים וגם שיער שהוא רק גלי ממש כדאי שלא לסרק יבש, זה יתן נפח עודף לשיער, ישבור את השיער, ייבש אותו ויראה כמו אפרו לא יפה במיוחד. יש ספרים שממליצים לא להסתרק בכלל, יש שממליצים להשתמש במסרק ולא במברשת כדי לא לפתוח את התלתלים יותר מידי. אצלי מה שעובד זה סירוק במקלחת עם המרכך/מסכה ואחרי המקלחת סירוק רק כדי לעשות שביל פעם אחת. אני משתמשת במברשת של מישל מרסיה שמיועדת לשיער ארוך/יבש אני לא זוכרת - בצבע תכלת. או במברשת שפשוט מרווחת מספיק. מסרק לא עובד עבורי ומברשת רגילה ממש לא - היא מסתבכת בשיער עוד יותר, אבל המברשות האלו נהדרות עבורי! מה שכן אם השיער ממש נקשר וקשה מאוד להסתרק זה אומר דבר אחד: יש יותר מידי קצוות שרופים ומפוצלים וצריך להסתפר. במקרה של שיער ממש מקורזל - אי אפשר ולא צריך להסתרק.
ועכשיו כמה תמונות שלי, חלקן מביכות יותר וחלקן פחות כדי לעודד אתכן שתמיד יש תקווה.. תשמנה לב לגוון השיער שתמיד משתנה וכאמור - רק חיים הספר נוגע לי בשיער!
כשהייתי נערה ולא ממש ידעתי מה לעשות איתו פשוט עיצבתי אותו כ"בקבוקים" בקבוצות גדולות מידי של שיער ולכן זה נראה כבד מידי, לא מספיק נפוח והשיער ארוך מידי ולא מסופר בכלל כמו שצריך.
בחתונה של אחי כבר הפסקתי לסדר אותו ככה אלא בקבוצות קטנות אבל עדיין פחדתי להסתפר ולכן האורך כמעט אחיד ואין לו נפח
זה אחרי התספורת הראשונה שלי אצל חיים, דירוג מאוד עדין והאורך נשמר אבל עדיין זה נראה טוב יותר.
הפעם הראשונה שהסתפרתי קצר בחיים שלי במודע וזה פשוט היה מקסים ומהמם!
זה היה מעין דירוג ביניים קל מאוד להחזיק את השיער עד הקיץ במצב יפה למרות שעדיין לא קיצרנו ממש
הקצר של הקיץ האחרון(השיער טיפה לח כאן, בקטנה)
והתספורת האחרונה שעשינו שהיא הנוכחית
וכמה מה"תסרוקות שלי":
אז את האסוף ההדוק שלי כולכן מכירות ובעלי לעתיד שונא D:
הכי פשוט עבורי לגוון זה להרים חלקים מהשיער מקדימה ולהתפיס עם סיכות
או להשאיר כמה תלתלים שובבים ולהרים את החלקים מהשיער יותר גבוה למרכז הראש
כשאין לי כוח לחפוף וביום קודם פיזרתי את השיער אני עושה צמה מבולגנת לצד. פשוט מרימה כמה חלקים למרכז ותוקעת עם סיכות ואז קולעת צמה רגילה עם השיער כפי שהוא - מתולתל וזה יוצא מבולגן ומדליק.
ובקיץ כשהשיער קצר מספיק אני עושה סתם קוקו ומשאירה כמה תלתלים בחוץ
וכשממש בא לי להשקיע ב updo אני עושה את התסרוקות הזו שהיא ממש ממש פשוטה! פשוט תופסים חלקים ותוקעים עם המון סיכות במרכז הראש.
אם תסרוקות זה הקטע שלכן פשוט תחפשו ביוטיוב  how to do updo for curly hair ואתן תמצאו המון סרטונים מעולים!
זהו בענייני תלתלים, אני מאוד מקווה שהועלתי לכן במשהו... תזכרו שמה שעובד עבורי לאו דווקא יעבוד עבורכן, אבל מה שאני יכולה לעשות זה רק להמליץ מניסיוני :) בפוסט הבא הבלוג חוגג יום הולדת שנתיים, תישארו, יהיה מרגש עד דמעות :)
נ.ב
אם עדיין לא עשיתן לייק, זה הזמן לעשות אחד לפוסט הקודם שלי על השקת בשמים שהייתי בה, אתן 270 מנויות ורק 70 לייקים זה קצת מבאס :/
אני לא משתתפת ביותר מידי תחרויות ומבקשת שתעשו לייק, אז אשמח אם הפעם תעזרו לי...
  http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?EntryId=2232118&r=1
נ.ב.ב
זוכרים שבפוסט האישי האחרון שיתפתי אתכן ברשימת ה wishlist שלי והיו בה עגילי עלי תאנה של נטע לבנה? אז נטע המדהימה ראתה את הפוסט שלי, היא ממש אהבה אותו והחליטה שהיא שולחת לי את העגילים במתנה!!! אחרי יום הם כבר חיכו לי בבית ובסופ"ש סופסוף מדדתי אותם והם מדהימים! כל בנות המשפחה שלי רבו איתי ש"תביאי לי אותם!!" אפילו אלו ששונאות זהב צהוב! כהרגלה של נטע הם מעוצבים בצורה מוקפדת, מושלמת, הם קלילים מאוד ואני מאוהבת מאוהבת מאוהבת ומחכה לחנוך אותם!!
בד"כ בלוגריות מקבלות מוצרים ואז סוקרות אותן וכאן אני פשוט אמרתי שאני נורא רוצה אותם ואין לי כסף לכלום כרגע ונטע המדהימה שלחה לי אותם. זה ריגש אותי עד עמקי נשמתי! אם אתן מעוניינות לקנות אותם יש בסטייל ריבר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה