יום רביעי, 6 ביוני 2012

דם, חול, אלי הזירה ונקמה!


לא, לא התחרפנתי לגמרי. מדובר בעצם בכותרות המשנה של העונות בסדרה "ספרטקוס".
מידי פעם ככה אני משתפת אתכן בסטיות שלי, אך בכדי להפוך את השיח עליהן ליותר לגיטימי, אני פשוט מדברת עליהן בהקשר של בגדים ושיער.
הסטייה שלי לגבי ספרטקוס היא בעצם הרבה יותר עמוקה מהסדרה.
יש לי חולשה להיסטוריה של העולם המערבי וחולשה עוד יותר גדולה לכל מה שקשור בתרבות הגרקו-רומית. לקחתי באוני' אינספור קורסים על העת העתיקה והקלאסית, יוון ורומא שעסקו בהיסטוריה, בטקסטים, בדת וכמובן באומנות. אחת ההתמחויות שלי בתואר הראשון היא באומנות עתיקה וקלאסית. וזו אובססיה שהתחילה הרבה לפני האוני'... הסרטים, הסדרות והספרים שקראתי וראיתי בתור נערה עסקו בזה ופילוסופיה (כן טל, מפתיע!) ממש קסמה לי. כשלמדתי והתעמקתי קצת יותר כתבתי סמינר על ציור קיר מפומפיי ואחד נוסף על דמויות בעלות חריגות מינית באומנות רומית בעיקר בפומפיי (אני אוהבת את פומפיי).
כששמעתי על "ספרטקוס" לראשונה - לא היה לי ספק שאני אתאהב בסדרה  רק בגלל ההיסטוריה שסביבה.אז מה ההיסטוריה?
ספרטקוס היה אדם תראקי שנמכר לעבדות והפך לגלדיאטור באימפריה הרומית ובהמשך הוביל מרד עבדים גדול במאה הראשונה שלפנה"ס. הוא עבר אימונים ב"לודוס" - בית ספר לגלדיאטורים שהיה שייך לבטיאטוס - אציל רומי, ליד קפואה. ב 71 לפנה"ס הוא אירגן מספיק עבדים כדי לברוח וכשהם היו חופשיים הם בחרו כמנהיגים אותו ועוד שני גלדיאטורים גאלייים - אונימאוס וקריקסוס והובילו מרד שכלל 120,000 עבדים משוחררים וגלדיאטורים. זה חלק מההיסטוריה הרומית כפי שהיא אכן התרחשה והמרד הוא למעשה מלחמת העבדים השלישית, שלפי השם אתם מבינים שקדמו לה 2 מלחמות עבדים אחרות. העיקר הוא שהמרד של ספרטקוס הצליח מאוד ולקח לרומיים הרבה זמן לדכא אותו, שנתיים שלמות וגם אחרי הדיכוי הוא השפיע על הפוליטיקה הרומית בצורה בלתי הפיכה. כמעט כל המורדים נהרגו בסופו של דבר אבל זה דרש מרומא מאמץ של 8 ליגיונות ועלה לה באבדות כבדות מאוד (בשביל הפרופורציה - בתקופה של אוגוסטוס שטיפה מאוחרת לתקופה של ספרטקוס הצבא הרומי הורכב מ 28 ליגיונות, אז 8 ליגיונות זה מאמץ צבאי גדול במיוחד שהם עמדו מול אנשים שברובם לא היו מאומנים ברמות של חייל רומי ולא חמושים מספיק כמו חייל רומי). הסיפור הזה הוא סיפור המסגרת של הסדרה. הם בהחלט שומרים על ההיסטוריה כפי שהיא אכן קרתה, מה שכן יש שינויים של העלילה שפשוט מכניסים קצת ספייס לכל העניין - תככים ומזימות פוליטיות, מסעות נקמה, סיפור אהבה גדול אחד ענקי ועוד כמה קטנים. סיפור האהבה הגדול הוא בין ספרטקוס לאשתו שנופלת בשבי יחד איתו ונמכרת לעבדות במקום אחר בלי שהוא יודע מה עלה בגורלה.

אני לא אספר לכן עוד על העלילה בכדי לא להרוס למי מכן שתרצה לצפות אבל אני כן אומר מראש שהכל טובל בהמון המון המון סקס ואלימות מאוד בוטים וברוטליים. הם לא בוחלים בשום סוג של יחסי מין ובשום "סטייה" ויש הרבה מאוד דם, כי יש פה גלדיאטורים שנלחמים כל הזמן...
מה שכן - כל העניין המיני והעירום מאוד שיוויוני. בד"כ כשיש בסדרות/סרטים עירום וסקס רואים בד"כ נשים עירומות. בספרטקוס רואים באותה מידה ואולי אף יותר גברים עירומים, גם בצורה פרונטלית ולא מתנצלת. זה יכול  להראות לכן כמו פרובוקציה, אבל בתור מישהי שלומדת על התרבות הזאת כל כך הרבה זמן - זה לא מוגזם. ככה היו הרומיים, ואפילו הרבה יותר גרועים. למעשה לא היה להם מושג של חטא בגלל שהם היו פגאנים, התקופה היא טרום נצרות, לכן מין על כל סוגיו נחשב לאחד מהתענוגות הגדולים של החיים. הסדרה מתרחשת ברובה בקפואה, קפואה מאוד קרובה לפומפיי ולמפרץ נאפולי ששם התרבות המינית הייתה אפילו עוד יותר נועזת מברומא. בכל מקרה, לי באופן אישי זה ממש לא הפריע, אבל זה לא מין שגובל בפורנוגרפיה, אלא ממש פורנוגרפיה. אז קחו את זה בחשבון.
אם כבר אנחנו מדברים על תרבות, חוסר הדיוק הגדול ביותר הוא בנוכחות מתמדת וגבוהה של נשים במשתאות ומאורעות חברתיים. זה ממש לא נכון מבחינה היסטורית. בחברה הרומית שלמרות הכל - הייתה מסורתית - לנשים יש חלק מאוד קטן בחיים הציבוריים. הן לא נוכחות במשתאות וחגיגות, לא שותות יין ובטח שלא צופות במין קבוצתי במהלך מאורעות כאלו עם גברים לצידן. נשים היו בעיקר בבית ובעיקר נועדו להבאת ילדים.
 היו להן דתות שאיפיינו אותכן, מאורעות חברתיים וריטואלים שהגברים לא היו חלק בהם וכבר קראנו על נשים של קיסרים שהלכו לבית בושת והתחפשו לזונות בכדי לקיים יחסים עם כמה וכמה גברים כל הלילה, למרות שמי יכול להאשים אותן כשהגברים שלהם היו עסוקים בלשכב עם נערים ולא איתן?
עניין תרבותי נוסף משעשע במיוחד הוא וורבלי. אתן תשמעו בסדרה קללות שמותאמות לתרבות כמו Jupiter's cock! ו Juno's Cunt! שזה נראה לכם תלוש מהמציאות לחלוטין אבל אלו באמת היו הקללות שהיו משתמשים בהן והרבה יותר גרועות מאלו :)

יש בסדרה  הרבה מאוד אופנה, הרבה נשים רומיות פטררכיות שלבושות מדהים, עדויות בתכשיטים יפיפיים והשיער שלהן פשוט מעוצב בצורה יפייפיה. בקטע הזה, הבגדים מדהימים אבל לא ממש תואמים למציאות ממה שאני קראתי, גם בבגדי הגברים האצילים יש כמה בעיות תקופתיות. מה שמעניין זה שדווקא בגדי הגלדיאטורים מאוד מאוד מדוייקים ונכונים מבחינה היסטורית.

השחקן הראשי ששיחק בעונה הראשונה את ספרקטוס הוא אנדי ויטפילד. מעבר לעובדה שהבחור הוא אוסטרלי וחתיך הורס בצורה מלחיצה, הוא שחקן מעולה. מהסוג שמתחברים לדמות כל כך שפשוט מרגישים שצופים במשהו דוקומנטרי. אני ממש לא בחורה שדומעת מסרטים והזלתי הרבה מאוד דמעות בגללו. הדבר המעצבן והעצוב מאוד הוא שאנדי נפטר מסרטן קצת אחרי סיום העונה הראשונה. את העונה "אלי הזירה"בעצם עשו כמעין עונת ביניים בתקווה שהוא יתאושש אבל זה לא קרה ואנדי נפטר. בעונה השניה "נקמה" מצאו מחליף שמזכיר אותו מספיק ושינו את העלילה בצורה שהיא לא מתרחשת רק סביבו כך שזה לא נוראי כל כך שהחליפו את השחקן. אני בהתחלה ממש סירבתי לראות את העונה השנייה ובסוף נגררתי בגלל אלכס ואני שמחה שנגררתי כי היא מעולה לא פחות. אני לא ראיתי את עונת הביניים וזה לא ממש הפריע לי למעט איזה קטע או שניים בעונה השניה עם "גאניקוס" ששייך לעונת הביניים והופך לדמות עם חשיבות בעונה השנייה.

תכירו,

ספרטקוס
הוא התחיל את העונה בתור תראקי פראי וחתיך עם שיער ארוך וזקן
ואז הוא הפך לגלדיאטור רומי חבול. כאמור - כל הפריטים שהוא לובש תואמים לחלוטין לבוש של גלדיאטורים מהתקופה הרומית.
וזה התחליף האמריקאי. בהחלט מאכזב. ה"לבוש" שונה כי בעצם הוא לא עבד וגלדיאטור יותר בעונה הזאת.
יש עוד כמה דמויות של גלדיאטורים שהן חשובות לעלילה, ברמת העקרון אין טעם להביא תמונות שלהן כיוון שכולם לבושים בדיוק כך אבל למישהי פה מפריע לראות גברים עירומים?
למשל קריקסוס הגאלי
אונימאוס - דוטורה
מורה הגלדיאטורים
קלאודיוס גלבר 
 המפקד הצבאי הרומי שבעצם הפך את ספרטקוס לעבד ואח"כ רודף אותו ומחפש את מותו (דמות היסטורית). הוא לבוש בבגדי חיל רומי קלאסיים עם המון בדים אדומים, שריון ומגפיים גבוהים.
באטיאטוס 
האציל הרומי שהוא בעל הלודוס שבו ספרטקוס התאמן וממנו הוא ברח (דמות היסטורית).
אז הנה התחלנו לסטות מהאמת. הלבוש של באטיאטוס הוא בהשראת לבוש רומי, אבל הוא לא. הוא לא לובש תוגה אלא בגד שמזכיר בגד והדבר הכי מוזר זו הצבעוניות והפסים האדומים. גברים לבשו רוב הזמן תוגות לבנות ורק גברים שהיו חברים בסנאט לבשו תוגות לבנות עם פסים אדומים, אבל לא כאלו.
ונעבור לחלק המעניין מבחינת האאוטפיטים - נשים!!!
באופן כללי - הנשים אינן דמויות היסטוריות אלא דימיוניות והבגדים שלהן קצת מנותקים מהמציאות הרומית אבל הם בהחלט שואבים השראה וזה פשוט נהדר בעייני! נשים רומיות, גם אצילות וגם משרתות פשוטות מעולם לא הלכו עם רגליים חשופות ומחשופי ענק ובטח שלא שמלות הדוקות בלי עוד בד שמכסה עליהן. נשים נשואות היו גם מכסות את השיער ולרוב גם הזרועות היו מכוסות. הלבוש היה מורכב מטוניקה ארוכה ורפויה שעליה נוספה תוגה נשית - חתיכת בד גדולה וצבעונית. הבגדים כן שואבים השראה גדולה מהעולם הרומי בצבעוניות אבל הגזרות שלהם יותר סקסיות ועדכניות וזה דווקא מדליק בעייני. הנשים בסדרה לא לובשות חזיות/מחטבים למיניהם וזה פשוט נהדר, הבדים זורמים עליהן נהדר.
עיקר ההשראה בסטיילינג של הנשים על הסט הוא בעיצוב השיער ובתכשיטים. נשים רומיות מאוד אהבו לשחק עם התסרוקות שלהן והיו להן אופנות בעיצוב השיער (ולפעמים כאלו ממש משונות כמו בתקופה הפלבאית) בסדרה כן עירבבו קצת בין סגנון רומי לנאו קלאסי, אבל עדיין נשמר משהו מאוד רומי במראה הסופי. התכשיטים שלהן מאוד דומים לתכשיטים רומיים שנותרו - שרשראות, עגילים, עיטורי ראש וצמידים מזהב שמשובצים בהם פנינים ואבני חן, צמידי זרוע של נחשים.
סורה
אשתו של ספרטקוס. היא יפייפיה אבל לבושה מאוד פשוט. אין לי מושג אם זה תואם את ההיסטוריה או לא כי אני ממש לא מבינה כלום בלבוש תראקי...
ניבייה ומירה
שתי משרתות בבית באטיאטוס. לחלוטין הגזימו עם כמה שהלבוש שלהן חשוף, בלוי ועם הקולרים האלו. אני מעולם לא ראיתי תיאור של נשים  כאלו בציורי קיר או פסיפסי רצפה רומיים ולא חסרים תיאורים של משרתות.
אליתיאה 
אשתו של קלאודיוס גלבר ובעצם בת של סנטור שממש לא אוהב את בעלה. היא עשירה מהמעמד העליון ותמיד היא לבושה מדהים והשיער והתכשיטים שלה מדהימים. למעשה את עיצוב השיער בחתונה שלי אני לגמרי שואבת ממנה.
לוקרישיה(או לוקריציה) היא אשתו של בטיאטוס, היא עקרה, מבוגרת יותר מאליתיאה והיא שותפה לכל המזימות והתככים של בעלה וגם יוזמת לא מעט בעצמה. (כן, זו לוסי לאוולס - זינה!) היא קצת קפריזית ומחליפה פאות כל הזמן לבלונדיני, אדמוני או חום וגם היא פשוט מרהיבה.
ואיך אפשר בלי תמונות יחד של ה BFF האלו?!
שמנה לב לתכשיטים בכלל ולתכשיטי השיער בתמונות, פשוט מרהיב... אני מאוד מחפשת לחתונה תכשיט שיער כזה לחלק התחתון של הראש כמו אצל איליתיה אבל פשוט לא מוצאת דבר כזה!
חשבתי שיהיה מגניב ככה לקראת סיום הפוסט לפנק אתכן בכמה נשים רומיות אמיתיות...
אז זוכרות שדיברתי על תסרוקת פלבאית מוזרה? אז היא באמת מוזרה.
עוד תסרוקת טיפוסית, מתקופה אחרת
עוד אחת, העתק רומי של פסל יווני מהמאה הראשונה לספירה. אז למעשה זו תסרוקת יוונית, אבל הרומים "הושפעו" מאוד מהתרבות הקלאסית.
וקצת לבוש...
תכירו את הגברת ליוויה אוגסטה - אשתו השלישית של הקיסר אוגוסטוס ובעצם אחת הנשים החשובות ביותר בתקופת הקיסרות הרומית - כל השושלת היוליו-קלאודית יצאה ממנה. רואים את הרביד שמכסה את ראשה ואת כמויות הבדים הפסיכיות שיש עליה?
היא לחלוטין אישה שהכתיבה אופנות, כמו למשל התסרוקת הידועה הזאת. מה שנקרא בימינו אנו: IT GIRL!
זו אמנם פרוטומה שלה אבל יש לנו תיעוד של נשים אחרות בנות אותה התקופה עם אותה התסרוקת.
ציור קיר מ"ווילת המיסטריות" בפומפיי, מאה ראשונה לספירה. זוהי מטרונה רומית, כלומר - אם המשפחה ממעמד גבוה, אישה מכובדת ונשואה. שמנה לב שוב לכיסוי הראש ולבגדים.
עוד ציור קיר של אישה מווילת "סן מרקו". נתקלתי בציור הזה אונליין לא קראתי ולא חקרתי עליו לעומק. אבל נראה לי שמדובר פה באישה שלוקחת חלק בריטואל בגלל הטס שהיא נושאת ובגלל דיאדמת העלים לראשה. שוב יש צעיף שמכסה את השיער, הזרועות מכוסות, מחשוף סגור, טוניקה מעל טוניקה וצבע משגע של הבד! חדות האבחנה מכן יראוו עגילים, פיבולות וחגורה מוזהבים.
עד כאן אובססיית ספרטקוס ורומא :)
אשמח כרגיל לשמוע תגובות, טענות, בקשות! ממש חשוב לי שתגיבו. יש לבלוג כמעט 300 מנויות וכמות התגובות יחסית לא גדולה. אין לי דרך לדעת מה אתן חושבות למעט התגובות אז בבקשה אל תתעצלו ותשאירו תגובה!
אני מקווה שנהנתן מהפוסט ונתראה בפוסטים הבאים!  :)
נשיקות,
זוהר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה