יום שישי, 22 במרץ 2013

"אתה לא יכול להוציא מישהי במידה 46 כוסית"

איתי בצלאלי היקר,
קראתי את הכתבה הזאת עליך לפני כמה דקות ואני מודה שכל הפיוזים שעוד נותרו לי נשרפו במהלך הקריאה.

אני אתחיל מזה שאני דווקא עוקבת אחרי דה ווייס כי דווקא היא מכל הריאלטי נותנת הזדמנות שווה לכולם על סמך כישרון ולא מראה חיצוני (או שכך הייתי רוצה מאוד להאמין) גם אני כמו סטלה עמר התמרמרתי מתחילת העונה על הסטיילינג העונה. שגם זה לא נדיר כי התמרמרתי גם על הסטיילינג של כוכב נולד וגם על העונה הקודמת, במיוחד כשזה נוגע לנשים הגדולות ובכלל למקרי קיצון (כמו דוד לביא, שהוא גבר רזה וקטן שהולבש בצורה מזעזעת דווקא תחת ניצוחה של מושא הערצתך – ליאת אשורי).
מתחילת העונה המתלבשות המלאות והשמנות הולבשו כמעט תמיד בשחור, כמעט תמיד מחד בשקים רחבים ומאידך בבגדים הרבה-יותר-מידי-צמודים ולא מחמיאים. אבל באמת שיותר מכמה סטטוסים ממורמרים לא הגבתי, בטח שלא חשבתי להקדיש לזה פוסט ועוד ביום שישי... אבל אז הגיעה הכתבה הזאת, שבה אתה, הסטייליסט של דה וויס מנסה לתרץ למה אתה מלביש את הבנות ככה ואני? עומדת להתעלף מכעס.


ראשית תרשה לי לומר לך, שאתה בדיוק הסיבה שבגינה לא הלכתי ללמוד לימודי סטיילינג בארץ. כי הם פשוט מאוד בדיחה אם כל מי שיוצא מהם מצליח להלביש רק אנשים רזים מאוד. זאת באמת לא חכמה להלביש נשים מאוד רזות וכמו שהודת בעצמך, אכן קשה יותר להלביש נשים מלאות. אבל אם סטייליסט לא יודע לעשות את העבודה, אולי כדאי לתת לאחרים לעשות אותה. לא פלא עכשיו ששנקר ומוסדות נוספים משיקים קורסים מיוחדים של סטיילינג למלאות, דתיות או גברים. כי מסתבר שבקורס סטיילינג בסיסי לא מלמדים את זה, אלא משהו מאוד בסיסי ולא מציאותי.

לא סתם תפקיד הסטייליסטים בהפקות האלו מתחלף ללא הרף, כי אי אפשר לקחת סטייליסט שלמד להלביש בובות או דוגמניות בהפקות ולתת לו להלביש אנשים אמיתיים. וזה אפילו לא קשור למלאות או לא, כי גם אם הייתה נופלת לידיך בחורה רזה עם פרופורציות קצת שונות, אני לא בטוחה שהיא הייתה צולחת את המפגש בהצלחה יתרה. כי גם את אופיר שיש לה מגבלות דת, אתה מתקשה להלביש.  יש לי חדשות עבורך: ככה זה בחיים האמיתיים. כשפוגשים לקוחות מגלים שלאחת יש עודפי עור מהרזייה, לשנייה יש בטן בולטת, השלישי הוא בחור כחוש במיוחד והרביעית היא דתייה.

להיות סטייליסט טוב בעייני זה לא רק להחזיק רזומה של הפקות ותוכניות טלויזיה (שבינינו, גם אני יכולתי להחזיק אם הייתי מוכנה לעבוד בחינם או במשכורת רעב, שזה מה שמקבלים בטלויזיה). סטייליסט טוב יחזיק רזומה של רשימת לקוחות פרטיים, אנשים רגילים שהוא הלביש ומלביש שמרוצים ממנו עד הגג. למרות כל המגבלות שהאנשים האלו מביאים איתם. מסירוב ללכת על עקבים ועד בטן של חודש 8.

להיות סטייליסט טוב זה לעולם, אבל לעולם(!!!) לא להגיד לאדם שאתה מלביש שהוא צריך לרזות או להיחנק בתוך מחטב, אלא להלביש כל אדם בהתאם למידותיו ולהלביש אותו כך שהוא יראה טוב ויהיה לו נוח. סטייליסט טוב שמבין אנשים ובעיקר נשים מבין שכל אדם מגיע עם "תיק" של סרטים משלו. שרוב הנשים הן חסרות ביטלון ואם הן שמנות או מלאות או סתם רזות או לא כחושות הערה כמו "תרדי 3 קילו" היא הרסנית מאין כמותה. אם תחשוב על זה טוב תבין שאין שום הבדל בין לומר "תרדי 3 ק"ג" ל "תעשי ניתוח אף" ומשהו אומר לי שאת ההערה השנייה לעולם לא היית מעז להוציא מהפה.

להיות סטייליסט טוב זה לגרום לאנשים לא רק להראות טוב, אלא להרגיש טוב, להרגיש בטוחים בעצמם עד השמים ולאהוב כל ס"מ מעצמם גם אם הם לא מושלמים. כי אין דבר כזה שלמות, כי כולנו מושלמים בחוסר המושלמות שלנו. להיות סטייליסט טוב זה להבין שלכל בנאדם בכל גודל יש אפשרות להראות מצויין. ושזה לא תלוי בלהיות "כוסית" במונח שאתה מתכוון אליו. כלומר – רזה מאוד, עם ציצים ותחת.  

להיות סטייליסט זה טוב לדעת להלביש את כולם. יש הבדל עצום בין לדעת להלביש את עצמך לבין לדעת להלביש אחרים. התפיסה שלך שסטלה עמר בטוח יודעת להלביש שמנות היא שגויה גם מהסיבה שלא כל מי שיודע להתלבש טוב יודע להלביש אחרים היטב וגם כי אתה כנראה לא מבין ששמנות כמו רזות, הן לא מקשה אחת. תיקח 10 בחורות שמנות, באותו משקל בדיוק וכל אחת תראה אחרת לגמרי. אני יודעת שזה קטע, אבל גם אנחנו אנושיות, גם לנו יש מבני גוף שונים זו מזו וגם אנחנו רוצות להראות טוב בלי להסתיר את עצמנו באוהלים שחורים ובלי להיחנק בתוך מחטבים ומחוכים. וזה אפשרי, מאוד אפשרי.

במישור האישי, הסיפור שלך הבהיר לי בדיוק למה אתה מלביש ככה ולמה הגישה שלך כזאת. כי אתה עדיין שמן. אתה שמן בראש וזה המצב הכי גרוע להיות בו. זה הדבר הזה, שגורם לך לא להבין שמנים ועמוק בפנים לשנוא אותם. אתה כל כך בטוח שאתה לא כזה, שאתה כבר אחר ואתה כל כך רוצה להאמין שעכשיו טוב לך ואתה נראה מעולה וזה מה שמכשיל אותך. אתה היית שמן שלא יודע להתלבש ולכן קשה לך להאמין שאפשר להוציא בחורה במידה 46 "כוסית". קשה לך לקלוט שבחורה שמנה יכולה להראות מעולה ובגלל שעל הנייר רזית, אתה מרגיש שיש לך זכות לתת טיפים לירידה במשקל. למרות שאתה לא דיאטן, ולמרות שסנדוויץ' לארוחת צהריים זה דווקא לא רעיון רע מבחינה תזונתית.
ביום שתצא מהאטימות שלך ותבין שאתה עדיין שמן בפנים, ושזה שהיית שמן לא הופך אותך לאחד שמבין שמנים כי אנשים – גם אם הם שמנים – הם שונים, הם נראים אחרת ומרגישים אחרת והם זהים בדבר אחד, שכולנו אנושיים וכולנו רוצים שני דברים בסיסיים : להרגיש טוב ולהיות נאהבים, רק אז תהיה סטייליסט מוצלח.

בהצלחה,

זוהר, סטייליסטית אישית שלא מתקרבת להפקות באשר הן.

נ.ב
איגדתי לך כמה תמונות שמוכיחות שבחורות במידה 46 וגם הרבה יותר מזה יכולות לצאת "כוסיות" יותר מבר רפאלי. כי להראות טוב זה לא עניין של משקל או מידה.

טנישה מהבלוג Girl With Curves נראית נהדר במידה 46


וזאת טארה לין, דוגמנית פלאס סיז במידה 44
וזאת טס, דוגמנית פלאס סיז שגדולה יותר מכל מי שהלבשת.

שבת שלום.

27 תגובות:

 1. אמרת בדיוק מה שאני חושבת - כל תוכנית אני חושבת לעצמי שצריך דחוף לפטר את הסטייליסט של התוכנית. מסכנות המתמודדות. ואת צודקת אכן שקים שחורים. בתוכנית האחרונה - כולן לבשו שחור חוץ מאופיר בן שטרית שלבשה שמלה לבנה....

  השמלה של רודי בתמונה הראשונה בכתבה ממש לא מחמיאה לה, ואם למדתי משהו, זה שהחגורה של השמלה מונחת במקום גרוע כי היא עושה לה בטן, ובכלל זה נראה כמו שק שחור, איך היא הסכימה ללבוש דבר כזה?

  גם השמלה השחורה של דנה צלח בתמונה ה 4 לא מחמיאה לה.

  ולי לא קשה לראות שמנים על המסך. למה אתה מדבר בשמי?

  השבמחק
  תשובות
  1. לרודי ולשאר המתמודדים אין יותר מידי סיי...

   מחק
  2. כניראה זה באמת מה שנראה, אני תמיד חשבתי שסטייליסט מלביש את הלקוחות עפ"י טעמם.
   אגב גם ליאת אשורי מכוכב נולד לא יודעת להלביש לדעתי.

   מחק
 2. מסכימה לגמרי עם מה שכתבת. אני תוהה, בלי קשר אליו (וגם לא ראיתי את התוכנית), עד כמה לסטייליסטים יש עם מה לעבוד. אני לא מדברת כמו במקרה שלך שאת יכולה להסתובב בחופשיות בקניון ובחנויות (וגם שם אין מבחר למידות גדולות, מי כמוך יודעת כמה קשה זה למצוא בגדים). אלא במקרה של מישהו שעובד בהפקה כזו או אחרת ונאלץ לעבוד עם בגדים מאוד מוגבלים של חברות מאוד מסוימות, ואז אין לו אופציה אמיתית להחליט מה שבא לו.
  אני לא מדברת על הסטייליסט הזה, כי לא נשמע שהוא מנסה בכלל או מבין את הסוגיה, אבל באמת מעניין אותי אם סטייליסטית כמוך לצורך העניין הייתה יכולה להסתדר בהפקה כזו, או שזה בגדר בלתי אפשרי.
  אני איכשהו מאמינה שהבעיה מתחילה, בשורש שלה, בחוסר הגיוון והאפשרויות שיש כאן בארץ למידות גדולות. פשוט אין בגדים. היום הספקתי ל- 5 דק' להציץ בקסטרו בזמן שאמא שלי הסתובבה עם נועה, ופשוט לא היה שם כלום. כל השמלות עד מידה 42 פתאום, והמעטות שבהן מכוערות אימים.. פעם היו שם מידות, עכשיו גם שם אין. אמנם כמו שכתבתי לך היום בכלל לא יצא לי לעשות שופינג בחצי השנה האחרונה, אבל קשה לי להאמין שמשהו השתנה ושבמידה 44 יש כל כך הרבה אפשרויות בארץ.... כנראה שנאלץ להמשיך ולקנות מחו"ל. אוף.

  השבמחק
  תשובות
  1. הפוך, גוטה.
   לסטייליסט של תוכניות יש פי 20 יותר חופש ממני. הוא מבקש בגדים מאיזו חנות/מעצב שבא לו, מקבל התאמות ותיקונים על חשבון הבית... היום לא מעט רשתות עובדות עד מידה 44-46 ואפילו יותר. יש את גולף, גולברי, HO, קסטרו, רנואר, נעמה בצלאל, הוני בי של ענבל מימרן, כותון, פיפה, בורדו ואפילו בעונות, אריסטו ו ML יש מה למצוא...
   ויותר מזה, לסטייליסט שכזה אמור להיות אוסף אישי שבו יש פריטים שהוא יכול להשתמש בהם...

   מחק
 3. זוהר, כתבת מאוד יפה ונכון.
  אני מחזקת כל מילה ומילה.

  הדס

  השבמחק
 4. כתבת בדיוק את מה שחשבתי.
  לא להאמין הבמה הציבורית שניתנת לו.
  למרות שראיתי שעכשיו YNET מיתנו את הכותרת בעמוד הראשי.
  עדיין תוכן הכתבה מזעזע.
  כל כך הרבה שנאה עצמית.
  לא רוצה לחשוב מה עובר על ילדה בת 16-17 במידה 46 שקוראת תוכן כזה.
  כמו שכתבת סטייליסט צריך לדעת להלביש את כ-ו-ל-ן.

  השבמחק
  תשובות
  1. מה שיותר מחריד בעייני זה שחברים שלו רצים להגן עליו שהדברים הוצאו מהקשרם ושהוא מת על מלאות.
   לא ברור לי איך אפשר להבין אחרת את הכתבה הזאת. אולי הוא היה רוצה לאהוב מלאות אבל הוא בברור לא מצליח.

   מחק
 5. מזעזע! אם הוא רק היה מבין את ההשלכות של המילים האלה על בנות..
  התמונות ששמת בסוף מ ד ה י מ ו ת ואפילו מרגשות, זה פשוט מדהים כמה הן יפות!
  וכמה החברה שלנו סובבת סביב דימוי גוף שחוק ושדוף ולא הגיוני! כשיש דברים כל כך יפים אחרים.
  מה שמדכא אותי זה שבסופו של דבר אני מתעוררת בבוקר ושונאת את הגוף שלי לרוב.
  ויוצאת מהבית ומרגישה שאני מגושמת וגדולה, שמנה ולא מספיק טובה.
  אני תמיד מרגישה פספוס על זה שבתוכי מסתתרת רזה ואני לא נותנת לה ביטוי ונשארת שמנה.
  הפוסט הזה הזכיר לי לאהוב את עצמי אבל ביום יום אני פשוט שונאת את הגוף שלי ואת המהות השמנה שלי ולא מצליחה להפסיק.
  זה העצב של החיים שלי בסופו של דבר..

  השבמחק
  תשובות
  1. ממש עצוב לי לקרוא את התגובה שלך. מאוד עצוב לי.
   אין פה שום פספוס, אני לא יודעת כמה את שוקלת או איך את נראית אבל גם בתור שמנה את יכולה להראות נהדר ולהרגיש נפלא. הפספוס היחידי הוא שאת תחיי חיים שלמים ולא תמצי אותם כי את תבזבזי את הזמן בלהתבייש במי שאת ולאכול סרטים על עצמך.

   מחק
  2. אורפז, סליחה שאני נדחפת...
   תקופה מסמוימת גם אני שנאתי את הגוף שלי.
   אני מצאתי פתרון שעובד עבורי כבר הרבה שנים, ומי שלימדה אותי את הטריק היתה חברה רזה ויפה שלימדה אותי כך:
   את קמה בבוקר, שוטפת פנים, ניגשת למראה, מסתכלת על עצמך ואומרת: אני מדהימה! אני יפה! אני מצליחה! אני אוהבת את עצמי! (אסור לך לומר שאת מהממת - זה שייך בלעדית לי...).
   כך עשיתי אני - שבוע חודש, שנה ומאז עברו כמעט 27 שנים ואני עדיין אומרת את זה לעצמי.
   עם הזמן זה יהפוך לחלק ממך וזה מה שיראו גם אחרים: שאורפז מדהימה, יפה, מצליחה ואוהבת את עצמה.
   וכשתהיי שם, אז אולי כמוני, כבר לא תצטרכי לומר את זה כל יום - גם פעם ב..זה יהיה מספיק.

   מחק
  3. טיפ מצויין, זה עבד גם לי.

   מחק
 6. כל הכבוד לך .
  פוסט מצויין.

  באמת לא חכמה להלביש בחורה רזה. והמשפט הזה מטופש לחלוטין.
  כי עובדה שבתמונות ששמת הבנות נראות מעולה.
  ולא חסרות בנות מלאות שנראות מדהים.
  חבל לי על הבנות בדה וויס שנראו ככה רק בגלל טיפשות של הסטייליסט כי רודי למשל, בחורה מהממת.

  אוראל

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה! אני גם חושבת שרודי מדהימה!

   מחק
 7. פוסט מעולה!
  לא קראתי את הכתבה שהתייחסת אליה (ואחרי מה שכתבת - גם לא אקרא), אבל גם אין צורך.
  הדברים שכתבת הם אלמותיים, ואין סיבה לקרוא אותם ביחס לשום דבר אחר.

  היכולת שלך לעסוק בעבודה שמתנהלת בעולם כל כך תחרותי ולא הוגן, ולעשות אותה בצורה טובה, ויותר מזה - ערכית, היא מדהימה. אני באמת מתפעלת בכל פוסט מחדש :)

  השבמחק
  תשובות
  1. ואיך שכחתי -
   טארה לין מהממת שאין דברים כאלה! ובאמת שהדבר האחרון שמעניין בה הוא המידה שלה.

   מחק
  2. תודה רבה, נתת לי פה את אחת המחמאות המדהימות ביותר שקיבלתי אי פעם!

   מחק
 8. פוסט מעולה!
  הוא חצוף, טיפש ואיש קטן.

  אני מקווה שיצא לו לקרוא את מה שכתבת,
  אולי יחכים קצת ויחליט א. לשקול מילים וב.ללמוד ולהתפתח.

  עדי

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה... אני בטוחה שבשלב כזה או אחר זה יגיע אליו ובטוחה שהוא לא יגיב בחיוב.

   מחק
 9. זה המקום היחיד (בעברית) שאני רואה בו התייחסות כנה ולא צבועה לנושא ההבדלים בין הגוף של כל אחת ואחת. כל כך חבל שאין יותר מודעות לזה בארץ. לא רק לעובדה שיופי מגיע בכל הגדלים, גם להבדלים בין אישה לאישה בתוך המידות השונות. בימים האחרונים אני כל הזמן שואלת את עצמי מה אפשר לעשות. חבל שאין תוכנית או פרוייקט סטיילינג אמיתי ורחב היקף בארץ, שהמסר שלו הוא לא "תיישרי קו עם כולן" אלא ההפך. זה ממש מייאש. כי כמה שלא מדברים על זה, תמיד המיינסטרים המצומצם משתלט והשאיפה היא להפוך את כולנו למשהו שמגיע מפס ייצור אחד. הדעה השלטת בארץ היא שיש מקום רק לנשיות אחת.
  בלי קשר, אני אוהבת את הגוף שלי ואני מרוצה מהמידה שלי, אני בכלל לא במידות גדולות ונמאס לי לשמוע מהסביבה שאני צריכה "רק טיפה לשמור" או להוריד רק שלושה ארבעה קילו. רק כי זה מה שנחשב יפה.
  המייקאוברים שמקבלים במה הם בעיקר כאלה שהופכים את הבחורה למשהו מלאכותי וחסר אופי, וכשהיא מעל מידה מסויימת - גם דודתי. כל עוד אישה בריאה, עם ביטחון עצמי ונוח לה עם עצמה, צריך להעצים את השוני שלה ולא לעודד אותה למחוק את מי שהיא ומה שהיא. פשוט חייבים שינוי במחשבה. אוף.

  השבמחק
  תשובות
  1. דווקא אני חושבת שטריני וסוזאנה ממש לא דחפו ליישור קו מאסיבי אלא לכל אחת מול עצמה. אני שמחה לשמוע שיש אנשים כמוך, ממך השינוי יתחיל!

   מחק
 10. לא הצלחתי לסיים את הכתבה שלו, חטפתי עצבים... למה נותנים במה לדבילים כאלה?
  התמונות שבחרת מעולות ומוכיחות שאפשר להתלבש במידה מעל 38 ולהיראות "פבילס!"

  השבמחק
 11. הפוסט שלך חשוב מאין כמוהו!
  לא רואה דה וויס אבל מספיק לי להבין את רוח הדברים מימי ליאת אשורי כשהייתי צופה בכוכב נולד. חבל מאוד שמלבישים את כולם (גם גברים, גם רזות, גם מלאות) בצורה מגוחכת רק כדי לצאת עלק יצירתי - על חשבון המתמודדים :/

  השבמחק
 12. אני סובלת מכאבי בטן והחלטתי להרים את המצב רוח המבואס שלי עם דפדוף בבלוג שלך))))
  יום אחד, אני אהיה מאושרת לבלות יום סטיילינג איתך 3>

  השבמחק