יום שישי, 20 בספטמבר 2013

שחורה אני ונאווה

אני מרוקאית. (שוקינג, נכון?) האמת שאני חצי מרוקאית וחצי עיראקית, אבל אני יותר קרובה לצד של אמא והיא ובכן, מרוקאית לחלוטין. יש יותר מרוקאית מ"סימה"? ובכן, העניין הוא שאני מזרחית. או ככה קוראים לזה, למרות שמרוקו נמצאת בצפון וגם עיראק היא לא במזרח, אני מעדיפה את המינוח יהודיה ערבית, כי זה בדיוק מה שאנחנו. יהודים מארצות ערב, ארצות האסלאם. לקחו לי המון שנים להכניס את העניין הזה לזהות שלי, אבל היום זה חלק בלתי נפרד ממני.
עכשיו מגיע השלב הזה שבו אם אתן נורמליות אתן תוהות "אבל איך זה קשור ליופי? אופנה? טיפוח?" ואם אתן פחות נורמליות אתן חושבות "עוד מזרחית בכיינית שמוציאה את השד העדתי מהבקבוק". אני אספר לכן את הסיפור שלי ובסוף הכל יתחבר.


אני "מזרחית" ונולדתי במושב שכוח אל (שבו חזרתי לגור לאחרונה, לא ייאמן) בפריפריה. כולם כאן ממוצא ערבי-יהודי, כאן ובכל המושבים האחרים שבסביבה. גדלתי בבית מסורתי  עם עוד 3 אחים ואחות ולמדתי בבית ספר דתי בגוש עציון, שם הייתי ילדת אינטגרציה. קראו לנו "ילדי עדולם" או "ילדי המזלג" והיינו חד וחלק סוג ב'. בעצם סוג ג', כי סוג ב' היו כל המגויירים למיניהם. באופן משונה, כל כיתות המב"ר היו מלאות רק בילדי עדולם, אותי שמו בכיתה רגילה אבל בהקבצה ג' בחשבון מכיתה א', למרות שבבגן אובחנתי כמחוננת. בחטיבה שם למדתי בכיתת דוברי אנגלית אחרי שהתעקשתי והוכחתי את עצמי עשרות פעמים ותמיד שאלו אותי "אבל איך את בדוברי אנגלית??? את מעדולם!" כלומר: מזרחית מטומטמת. אבל זוהי רק קצה הקורה שדפק לי את הביטחון העצמי.
מכירים את הבחורות היפות שמעידות על עצמן שהן תמיד ידעו שהן יפות? אז זה לא אני. אני תמיד ידעתי שאני מכוערת, בביטחון מוחלט. מכיתה א' הבנתי מצוין מהו יופי, זה בא בתוך אריזה של ילדה עם עור צח כשלג, שיער בלונדיני, עיניים כחולות, אף כפתורי ושפתיים ורודות. כל מה שאני לא. בלילות לפני שנרדמתי הייתי מתפללת חזק חזק לאלוהים שבבוקר אני אתעורר בדיוק כזאת. יש את הילדות שידעו שהן יפות, אני ידעתי שאני מכוערת. אבל ממש מכוערת. התמזל מזלי ולא רק שהייתי מרוקאית, הייתי כהת עור בגלל האבא העיראקי שלי וקיבלתי עיניים מלוכסנות הודות לגנטיקה ה"אימאזיע'ינית" שלי. הילדים קראו לי "פוקהונטס", "שחורה" ושרו לי "סיני-יפני-פרצוף של אינדיאני" והמבוגרים שאלו את ההורים שלי מאיפה הם אימצו אותי תאילנד? פיליפינים? מונגוליה?





על מסך הטלויזיה לא ראיתי מודל יופי שונה, כבר בילדותי ונעוריי השחקניות והדוגמניות היו בהירות. גם אם היה שיער כהה, השאר היה בהיר. יעל בר זוהר, בר רפאלי, אסתי גינצבורג, מיכל ינאי, גלית גוטמן – כולן בהירות. רגע! מירי בוהדנה   נכון? בלונדינית.. אידיאל היופי שאפף אותי היה שונה ממני בתכלית, לא רק שלעולם לא אוכל להיות רזה לעולם לא אוכל להיות דומה להן כי לא נולדתי בהירה וזה הפך אותי למכוערת פי 100. יופי הוא יופי אירופאי, אשכנזי. אני יודעת שבגיל ההתבגרות כולם שונאים את עצמם, אבל גם ממרחק של שנים כשאני קוראת את יומני נעוריי, בא לי למות. השנאה שאני שנאתי את עצמי, הפגמים שהמצאתי שקיימים בי, הם דברים שלקח להם הרבה זמן להעלם וחלקם לפעמים מבצבצים מעל פני השטח. במשך שנים שנאתי את המוצא שלי והתרחקתי ממנו בכל דרך אפשרית. התמוגגתי מאושר כששאלו אם אני אמריקאית או כשפנו אליי בספרדית ופורטוגזית, גם כשאמרו לי "מרוקאית? את לא נראית".
לקח לי שנים לראות בפנים שלי יופי. לקח לי המון זמן להבין שהתלתלים שלי הם חלק מהאופי והם מיוחדים ויפים לא פחות משיער חלק. לקח זמן עד שחזרתי ללכת לים ולא פחדתי להפוך לכזאת "שחורה" בקיץ. חלף נצח עד שהפסקתי לשנוא את הגבות העבות שלי, את הגוון החום של השפתיים שלי. היום אני לומדת לאהוב את "עייני התה" המלוכסנות שלי כמו שהן, אני מפסיקה לפחד מאיפור "ערבי" שמדגיש איזו מוגרבית אני.





הייתי רוצה להגיד שהיום זה שונה, אבל זה לא. אידיאל היופי הוא עדיין בהיר, אירופאי ואשכנזי. זה נראה שדברים משתנים במגמה העולמית נכון? טיירה ונעמי קמפל פרצו את החומה, אבל מאז מתי צצה דוגמנית כהת עור מצליחה? האפרו אמריקניות פורצות בעיקר דרך המוזיקה, כי היופי שלהן הוא לא מספיק. ביונסה היא זמרת מצליחה כבר שנים ורק עכשיו היא הפכה לפרזנטורית... ודוגמניות ערביות, מישהו מכיר?

כאן בארץ בין הדוגמניות שעובדות עד היום יש רק את מורן אטיאס ונטלי דדון שאם תשימו לב, תמיד מתוארות במילים מכובסות כ"אקזוטיות"
וכשמורן אטיאס פרצה, זה היה דרך אימוץ זהות איטלקית שלחלוטין מנותקת ממה שהיא באמת – מרוקאית. יפייפיה, אבל מרוקאית! משום מה, הן לא מדגמנות יותר מהלבשה תחתונה. כי האחר, האקזוטי, הוא כמובן סקסי ומסקרן, אבל יפה? אופנתי? הוט קוטור? מישהו ראה אותן הולכות על מסלולי שבועות האופנה החולפים? מישהו ראה שם איזושהי דוגמנית ממוצא מזרחי? 





בדיוק כמו שהייתי רוצה לראות יותר דוגמניות במידה שלי, הייתי רוצה לראות דוגמניות עם יופי כמו שלי. כהות עור, שיער ועיניים, עם רעמת תלתלים פרועה ולא מוחלקת למוות, עם יופי אחר, שונה, מסקרן. אני אגב, קיבלתי סירוב מסוכנות דוגמנות של פלאס סיז בתואנה של "את לא גבוהה מספיק" ואני באמת לא גבוהה, אבל חלק מהפרזנטוריות הכי מצליחות בארץ נמוכות ממני! אני חושבת שפשוט דוגמנית במידה 44 שהיא גם כהת עור ממוצא מזרחי זה פשוט יותר מידי סיכונים בפעם אחת. אתה צריך ביצים של שור בשביל לקחת אחת כמוני כפרזנטורית.

כשהתחלתי לחשוב על העניין הזה תהיתי כמה בלוגריות אופנה יש ממוצא מזרחי, מהסוג ששמות את עצמן מול המצלמה ולא מאחוריה ומצאתי עוד 2 חוץ ממני ואחת שהיא חצי חצי:

מעיין אוחנה אסור מאיחור אופנתי שהיא חתיכת תופעה.. קודם כל היא מרוקאית עם יופי מרוקאי כל כך מובהק, שממיס אותי. עיניים שחורות גדולות ותווי פנים הורסים. יש במעיין משהו רגיש ועוצמתי בו זמנית. היא פעילה מזרחית ופמיניסטית והיא נוגעת בנושאים האלו לא פעם, זה מה שעושה את הבלוג שלה כל כך מעניין. היא לא רק בחורה יפה שמצטלמת יפה, יש לה מה להגיש והכל נאמר ברגישות, מהלב ובחוכמה רבה.






 קורין אברהם מיא סאלאם שהיא פשוט יפה, נועזת וזוכה להצלחה בינלאומית שזה המון בשביל בלוגרית מארצנו הקטנטונת!





ו-ורד הורן מורד סטייל (שפתחה בוטיק חדש!) שהיא חצי-חצי אבל בעייני יש לה יופי מזרחי מובהק והיא חתיכת דבר! מדליקה, מדוייקת, שיקית ויפייפיה.





 שיהיה לכם ברור, יש בארץ עשרות בלוגריות אופנה וטיפוח. מעט מאוד מזרחיות זה בעצם הביא אותי לשאלה למה? שאלתי נשים ממוצא מזרחי סביבי, צעירות ואופנתיות - למה לא? והבנתי שעד היום רוב הנשים האלו פשוט לא מאמינות שהן יכולות להיות אידיאל יופי כלשהו, הן לא רואות את עצמן כיפות מספיק בשביל להוות דוגמא ליופי. אני חושבת שהמהפכה הזאת באידיאל היופי שאנחנו רואים צריכה לבוא מלמטה. כמו שבעניין המידות המהפכה הגיעה מלמטה, מדרישה של נשים שקונות בגדים ומבלוגריות במידות גדולות שיש להן השפעה עצומה על עולם האופנה, גם המהפכה בעניין סוג וצבע היופי צריכה לבוא מלמטה.

הטקסט הזה מבחינתי חייב להסתיים בקריאה אליכן, אחיותי המזרחיות והערביות שאוהבות אופנה, חולות נעליים וישנות עם איפור – תפתחו בלוג, תראו שיש סוג יופי אחר שלא מקבל את הבמה הראויה לו והגיע הזמן להראות אותו! שאם יש אי שם עוד ילדות עם עיניים מלוכנסות עצובות ושיער שחור כמו הלילה, שידעו שהן יפות בדיוק כמו אחיותיהן הבלונדיניות.
תראו לכולם את היופי שטמון בתווי פנים ערביים וכהים, בתלתלים כמו שלי, בצבע עור שחום ובוהק כמו של קורין או עור לבן שלא רואה שמש כמו של מעיין, הגיע הזמן לפתוח את מושג היופי לא רק מבחינת מידות ומבני גוף, אלא גם מבחינת צבעים! האחר הוא מסקרן, מעניין ולא פחות אופנתי ויפה.
ואם יש בקהל מעצב עם ביצים - הגיע הזמן לבחור בפרזנטורית מהסוג הזה, האחר. שתדגמן בגדים ולא עירום...

אם אי פעם הרגשתן כמוני ואם גם אתן רוצות לראות אידיאל יופי שונה - תפיצו את הפוסט הזה ואולי נצליח לשנות משהו.
אני באמת מאמינה שלכל "סוג" יופי יש מקום ושרוב האנשים בעולם הם יפים אבל היופי שלהם לא מקבל ביטוי הולם בתעשיית האופנה והיופי.


זהו להיום, שתהיה לכולם שבת נהדרת!
אני ממש אשמח לשמוע תגובות, חווית, שאלות ובקשות.
נתראה בפוסט הבא,
זוהר



30 comments:

 1. אין לי המון מה להגיד חוץ מזה שאת השראה ענקית ונהדרת וכל כך רהוטה. אני מקווה שהנשים הנכונות ייענו לקריאתך ומצפה לראות את השינוי הולך וקרב 3>

  השבמחק
 2. בתור אחת שהיא גם חצי חצי (ואיכשהו יצאתי לבנה לחלוטין, אבל עם שיער כהה מאוד ודי מתולתל וגם מה שמכונה "תחת תוניסאי" :) ), אני לגמרי מזדהה.
  אפילו בשבוע הדופלגאנגר המטופש הזה, כשניסיתי למצוא איזו מפורסמת עם מאפיינים כלליים דומים, לא הצלחתי לחשוב על אף אחת שדומה לי :(

  אז כל הכבוד על הפוסט החשוב. מקווה בדיוק כמוך להתחיל לראות שינוי :)

  השבמחק
  תשובות
  1. גם לי אין דופלגאנר, וטוב שכך! אחת ומיוחדת :)))

   מחק
 3. בתור חצי חצי שנראית לגמרי אשכנזיה תמיד קינאתי בבנות עם עור שוקולדי ונהדר כמו שלך..
  מעיין היא אחת הבלוגריות היפות בעיני וגם אישיות מדהימה, את הבלוגים האחרים אני פחות מכירה :)

  השבמחק
 4. בקצת מצחיק קצת עצוב חוויתי חוויה דומה אך הפוכה: אני אשכנזיה מאד, שיער בהיר עור לבן. במקום ממנו באתי רבים מהשכבה שלי היו מרוקאים, תוניסאים, תימנים, אולי כורדים, ממש מעט רוסים. כולם היו אמסלם ובוזי ומזרחי. עליי צחקו בילדות שאני אשכנזיה, שאמא שלי לא מכינה אוכל מתובל וטעים, שאני לא חוגגת מימונה... כל הבנות התאפרו באודם חום כי זה מתאים יותר לשחומות, אז בגיל 13 האודם הראשון שקניתי היה... חום. מזעזע. לא מתאים לי בכלל. והייתי רק ילדה, וחייתי בעולם שבו להיות אשכנזי זה מביך. אז אני ממש מבינה את מה שכתבת, אבל משום כיוון זה לא בסדר...

  השבמחק
  תשובות
  1. אבל זה לא אותו הדבר כי אני מדברת על אידיאל יופי, ואי אפשר להתווכח על העובדה שהוא אשכנזי, אירופאי, מערבי, בהיר.

   מחק
 5. אני כותבת כבר מעל ל4 שנים ומעולם לא שמתי לב לעובדה הזו וזה מאוד מוזר. אם הייתי בתחום המחקר הסוציולוגי הייתי אומרת שזה אחלה נושא לתזה.
  יכול להיות שהמקרה שלי קצת שונה, כי גדלתי בסביבה מאוד חילונית בעיר במרכז. אמי עלתה מאוקראינה בגיל 7 ואבי יליד הארץ, בן למשפחה מרוקאית שעלתה שנה לפני שנולד. אני חושבת שיש משהו מזרחי במראה שלי אבל תמיד שואלים אם אני צרפתיה ומעולם לא מנחשים שאני תערובת

  השבמחק
  תשובות
  1. נשלח לפני הפואנטה...
   לדעתי זה מאוד עניין סביבתי. ההשפעה על מיהי דוגמנית מושכת ומוכרת מגיעה מאירופה ושם המראה המזרחי תמיד יתפס כסקסי, כי זה זר, לא מוכר ופחות נפוץ. זו גם הסיבה שלא מעט אירופאיות נמשכות למהגרים המזרחים-ערבים, כי המראה שלהם שונה לחלוטין מכל מה שהן גדלו איתו.
   בארץ הן לא מצליחות כי התעשייה כאן מנסה לחקות את תעשיית האופנה בחו״ל, תוך התעלמות מקהל מאוד גדול.
   בלוגים באמת אמורים להוות אלטרנטיבה, שלך והבלוגים שנתת הם אלטרנטיבה מצויינת.
   אני אישית מאוד נהנת לקרוא אותך!

   מחק
  2. ברור, אני מסכימה איתך לאללה, אבל זה לא רק קשור לאירופה, זה קשור גם לשד העדתי שעדיין קיים כאן...
   תודה על המחמאות!

   מחק
 6. לגבי הטענה שאין פרזנטוריות מזרחיות - מה עם מירי מסיקה? הייתה פרזנטורית של ML (מתאים לי), מדגמנת מידות גדולות, מזרחית, בעלת חזות מזרחית. גם נעה תשבי שהייתה לפניה היא בעלת יופי מזרחי יחסית (שחומת עור, שיער כהה, מתולתלת).
  מה עם עדן הראל? שירלי בוגנים? לינור אברג'יל שזכתה במיס עולם?
  התעלמת מהרבה דוגמאות רלוונטיות של בחורות מזרחיות שמהוות מודל יופי וממש לא רק מדגמנות הלבשה תחתונה.
  גם מירי בוהדנה שכן הזכרת, היא מן הסתם לא בלונדינית במקור וזמן רב הייתה בכלל עם שיער כהה (גם כאשר זכתה בתחרויות יופי והשתתפה במיס עולם). זה לא משנה את העובדה שתווי הפנים שלה מזרחיים.

  השבמחק
  תשובות
  1. צר לי, אבל את הוזה לחלוטין.
   מירי מסיקה הייתה פרזנטורית ליום אחד והועפה - אגב בעייני היא פשוט לא מתאימה לדגמן כי היא לא יפה ואין לה את הנתונים, בלי קשר למוצא שלה.
   כל הדוגמאות שהבאת אחת אחת אף לא אחת מהן הגיעה להצלחה בינלאומית למעט שירלי בוגנים (תחרות מיס עולם היא מגוחכת ולא רלוונטית לאף דוגמנית מצליחה) וכולן שייכות לעשור הקודם ואפילו לאחד שלפניו! רובן היום נושקות ל 40! בעשור הנוכחי חלה התדרדרות גם במספר הדוגמניות האפרו אמריקניות על מסלולי שבועות האופנה וזה לא נון לויכוח אלא נתון שריר וקיים.
   מירי בוהדנה לא הייתה עם שיער כהה יותר מיום וחצי במהלך הקריירה שלה והיא תמיד נתפסה כזולה וסקסית ובטח שלא דוגמנית על (ושימי לב שכל הדוגמניות המזרחיות עברו הגדלת חזה) ואם את חושבת שלנעה תשבי יש חזות מזרחית את לא יודעת איך יופי מזרחי נראה. היא לא שחומת עור, אלא שזופה. והיא כבר מזמן לא מתולתלת.

   כמו שאין היום דוגמניות אפרו אמריקניות חדשות מצליחות, אין מזרחיות כאלו. בטח שלא ברמה של בר רפאלי ואסתי גינצבורג.

   מחק
  2. זוהר, התשובה שלך כתובה בנימה מאוד מתלהמת בעוד שכתבתי לך את דעתי העניינית.
   אני פשוט לא מסכימה עם חלק ממה שכתבת, גם בתשובה.
   מירי בוהדנה תמיד נתפסה כזולה וסקסית? לא, פשוט לא. להזכירך, היא הייתה פרזנטורית של חברת תכשיטים יוקרתית מאוד (אפילו כמה אם אינני טועה). הם לא היו מעסיקים מישהי "זולה".
   מירי מסיקה הייתה פרזנטורית ליום אחד? הפרסומות בכיכובה שודרו תקופה ארוכה.
   אני "לא יודעת איך יופי מזרחי נראה"? יקירתי, אני מרוקאית משני הצדדים.
   יופי מזרחי הוא לא בהכרח באקסטרים או כהה. יש קשת שלמה. אז נכון שלנעה תשבי יש עיניים בהירות יחסית אבל תווי הפנים שלה עדיין מזרחיים. כשם שלי יש תווי פנים כאלו למרות היותי בהירת עור.
   זה שדעתי שונה משלך ואני רואה דברים קצת אחרת לא הופך אותי ל"הוזה לחלוטין". אני כן מסכימה עם חלק ממה שכתבת אבל בהחלט רואה את פני הדברים כפחות "שחור ולבן".

   מחק
  3. מירי בוהדנה תמיד נתפסה כזנותית וזולה ורק בשנים האחרונות כשהיא התבגרה היא מדגמנת לרויאלטי ( שהם אגב חברה עם שם מאוד "פרחי"). מירי מסיקה עבדה עונה אחת, וכן את לא יודעת איך יופי מזרחי נראה כי נעה תשבי היא אשכנזית, לחלוטין.

   דעה שונה זה אחלה, ניתוק מהעובדות והמציאות זה בהחלט הזייה.

   הדברים אינם שחור או לבן, אבל יש הרבה דברים שהם עובדות ואת מעוותת אותן לפי ראות עיניך.

   מחק
 7. הידד, העלית חיוך על פניי האשכנזיות עד מאוד. זה נושא רגיש שאני לא ממש מצליחה להתחבר אליו, פרט לזה שנוטים לדבר אליי ברוסית כשאני כלל לא רוסיה (וגם לא בלונדינית עם עיניים כחולות), מעולם לא הרגשתי את מה שאת חווה. וזה מעניין לקרוא את זה מנקודת מבט שכתובה בצורה קולחת, אמיתית, כנה עד כדי צחוק מהבפנוכו של הבטן ורצון לתת איזה חיבוק ולצחוק על זה.
  אני לא חושבת שיצא לך פוסט מתבכיין כלל וכלל כמו שציינת שיש כאלה שיחשבו, להפך, אני חושבת שכתבת בצורה מאוד בהירה ואמיתית את האמת שלך, ואת דעתך.

  השבמחק
  תשובות
  1. ובכל זאת כבר קיבלתי כמה וכמה תגובות של "שוב עם ההתבכיינות של אכלו לי/שתו לי".
   אני שמחה שאנשים נורמליים רואים את הפואנטה...
   אני בכלל לא מתבכיינת, אלא רוצה שאידיאל היופי שלנו יתפח למראות ולצבעים אחרים.
   נ.ב
   כיף לראותך כאן! תישארי עוד! או תגיבי עוד!

   מחק
 8. ריגשת אותי מאוד...אישית, אני לא יכולה להזדהות עם הסיפור שלך לגמרי, אבל אני מבינה לחלוטין מה זה להיות ילד "סוג ב'" או פחות.(עליתי לארץ בגיל שנתיים)
  לדעתי, את מהממת ! אני לא יכולה להגיד שאני אוהבת יופי מזרחי או אוהבת יופי ארופאי, כי אני חושבת שיש אנשים יפים בכל מקום, בלי קשר לשורשים שלהם ומאיפה הם הגיעו:)

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, אני חושבת שכל מהגר מבין את זה. וזה לא משנה רוסי/אתיופי/מרוקאי. להיות מהגר זה להיות מהגר!
   ואני מסכימה איתך! יש אנשים יפים בכל מקום!

   מחק
 9. תודה רבה על הפרגון והמחמאות יקירה!! רק עכשיו אני רואה את הפוסט הזה (אני בדיליי רציני!) וממש שמחתי למצוא את עצמי כאן בחברה טובה :-)
  אני חייבת להודות שאף פעם לא הרגשתי את מה שאת מתארת בעניין העדתי ואני באמת לא יודעת למה הזכרונות והחוויות שלי מהילדות שונים משלך. באמת שאני לא זוכרת שאי פעם הרגשתי צורך להסתיר את החצי המרוקאי שלי ואף פעם לא הרגשתי שהתייחסו אליי באופן שונה בגלל שאני חצי מרוקאית (אולי קיבלתי נקודות זכות בגין החצי האשכנזי?? חחח). לגבי אידאל היופי, אני מסכימה לחלוטין ובזה אני גם יכולה להזדהות איתך. בתור ילדה תמיד חלמתי שיהיה לי שיער בלונדיני ועיניים כחולות (את הבלונד מימשתי באופן חלקי. על העיניים הכחולות ויתרתי :-)). מצחיק שדווקא בתור ילדה חלמתי גם על תלתלים! כתבתי על זה פוסט מתישהו וסיפרתי איך הייתי משגעת את אמא לי שתיקח אותי למספרה לעשות תלתלים. עד היום אני משוגעת על תלתלים ומסובבת את הראש אחרי כל רעמת תלתלים יפיפיים בהתפעלות. הייתי שמחה מאוד אם הייתי מתולתלת כמוך, יש לך שיער מדהים!
  תודה על הפרגון מותק, חג שמח ונשיקות!!!

  השבמחק
  תשובות
  1. אהובה אחת!!! אני שמחה שלך היו חוויות טובות יותר משלי! נשים כמוני וכמוך מהוות אידיאל לילדות שנראות כמו שאנחנו היינו... חג שמח מותק!

   מחק
 10. וגם אני בלוגרית אופנה מזרחית (משני הצדדים) וגאה מאוד במוצא שלי ובמי שאני!

  השבמחק
  תשובות
  1. חבל שאנחנו לא בקשר קרוב יותר, לא זכרתי אותך! אשרייך :)

   מחק
 11. אני לא רואה מה "מזרחי" בנשים המצולמות בפוסט הזה, כאילו בניגוד ל"יופי אשכנזי", מעבר לצבע העור שאצל כותבת הפוסט הוא קצת יותר כהה מ"המקובל" בתעשייה. מעיין פונד היא בכלל לבנה כמו סיד ומתווי הפנים שלה (בדומה לתוי הפנים של האחרות), לא ברור מה "מרוקאי" בה בהקשר הזה. אולי הבעיה היא לא העדפת השוק ל"מראה אשכנזי" אלא חוסר ביטחון עצמי של מזרחיות מעצם היותן ממוצא מזרחי, וזה לא שלא מקבלים אותן אלא שהן מלכתחילה מפחדות לנסות (את הרי בעצמך כתבת: "...עד היום רוב הנשים האלו פשוט לא מאמינות שהן יכולות להיות אידיאל יופי כלשהו, הן לא רואות את עצמן כיפות מספיק בשביל להוות דוגמא ליופי" וגו').

  החלק הכי חשוב בפוסט הזה, בעיני: "המהפכה הזאת באידיאל היופי שאנחנו רואים צריכה לבוא מלמטה. כמו שבעניין המידות המהפכה הגיעה מלמטה, מדרישה של נשים שקונות בגדים ומבלוגריות במידות גדולות שיש להן השפעה עצומה על עולם האופנה, גם המהפכה בעניין סוג וצבע היופי צריכה לבוא מלמטה. [...] קריאה אליכן, אחיותי המזרחיות והערביות שאוהבות אופנה, חולות נעליים וישנות עם איפור – תפתחו בלוג, תראו שיש סוג יופי אחר שלא מקבל את הבמה הראויה לו והגיע הזמן להראות אותו! שאם יש אי שם עוד ילדות עם עיניים מלוכנסות עצובות ושיער שחור כמו הלילה, שידעו שהן יפות בדיוק כמו אחיותיהן הבלונדיניות. [...] אם יש בקהל מעצב עם ביצים - הגיע הזמן לבחור בפרזנטורית מהסוג הזה, האחר. שתדגמן בגדים ולא עירום... [...] תפיצו את הפוסט הזה ואולי נצליח לשנות משהו."

  השבמחק
  תשובות
  1. זה שמעיין פונד לבנה, לא הופך את היופי שלה ליופי אשכנזי. יש לה תווי פנים מאוד מרוקאיים וכן גם לאחרות. יופי מזרחי הוא לא בהכרח כהה, אלא יופי אחר. אלו תווי פנים שונים. בדיוק כמו שתווי פנים של אפריקאים הם אחרים משל אירופאים, תווי פנים של ערביים שונים משל אירופאים.

   מחק
  2. אני מצטערת, אני לא רואה את ההבדל הזה. האם לטענתך ניתן להבדיל בין מוצאים שונים רק לפי מראה ומבלי לקבל מטא-מידע על הרקע הדמוגרפי של הדמות הנראית?

   אני לא מדברת על ההבדל הבולט שבין עור לבן כסיד אצל אירופאי לבין עור כהה במיוחד של סודאני אלא על הבדלים הרבה יותר קטנים, למשל בין מרוקאי לבן לבין אירופאי כהה...

   אם מורן אטיאס הייתה צריכה למתג את עצמה כאיטלקיה כדי לעבור, ז"א שאין לה "יופי מרוקאי" אלא היא נראית אירופאית, כי אחרת היא לא הייתה עוברת בכל מקרה (שהרי לשיטתך זהו סוג של יופי שאינו מקובל).

   מחק
  3. אגב, עלי לציין לפרוטוקול שכתבתי על "אירופאי" לעומת "סודאני" במקום נניח "גרמני" לעומת "סודאני" או "אירופאי" לעומת "אפריקאי" רק מפני שאינני יודעת מי הכי בהיר באירופה אבל כן ידוע לי שסודאנים הם בין הכי כהים באפריקה, והייתי צריכה להדגים בצורה כלשהי הבדל משמעותי שקל להבחין בו. באופן אישי אני לא מבחינה בין אשכנזיה שזופה לבין מרוקאית "לא לבנה", ויתרה מכך, גם פה ההשוואה לא נכונה, כי "אשכנזים" אינם מקשה אחת, בדיוק כמו "מזרחים" - יש הבדלים גם בתוך הקבוצות המלאכותיות האלה ולא רק ביניהן - בדיוק כמו שלקרוא לסודאנים ולאריתראים "אפריקאים" זה להתעלם מכך שיש להם הבדלים בגווני העור הממוצעים, בגבהים הממוצעים, והבדלים תרבותיים שונים (אותה יבשת - עמים/שבטים שונים, בדומה לאירופה, אם לא יותר ממנה, ברמת ההתפלגות של תכונות שונות).

   מחק
  4. אני לא יודעת איך להסביר לך את זה אבל בתור מי שעוסקת בפולקלור ובפולקלור ערבי, יש בהחלט הבדלים בתווי הפנים, לכל כלל יש יוצא מן הכלל במיוחד במראה היהודי בגלל הגירה, אבל מי שמתעסק הרבה בחיצוניות ופולקלור יכול בהחלט להבדיל. בדיוק כמו שהיום אני יכולה להבדיל בין מרוקאית יהודיה לגויה בגלל ההתעסקות בזה. או בין תימניה לפרסית... וגם כן, בין גרמני להולנדי. מורן אטיאס מיתגה את עצמה בארץ כיעני איטלקיה. לא בחו"ל...

   מחק
  5. זה לא משנה אם היא מיתגה את עצמה כאיטלקיה בארץ או בחו"ל. לשיטתך אנשים היו אמורים לדחות אותה מפני שהיא לא נראית איטלקיה אלא מזרחית, ועובדה שאנשים לא שמו לב לזה בכלל.

   לדעתי ההבדל הוא לא במראה אלא במיתוג של אותו מראה.

   מחק
 12. זוהר תודה על הפוסט הזה. מזדהה ושמחה לקרוא את מה שאת כותבת. אלה דברים שחשוב שייאמרו.

  השבמחק